Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2764461intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
30 Sep
SATI 268.209AFISARI
142.821VIZITE
129.483V. UNICI
11 Ianuarie 2011
cookie_6708 intreaba:

De ce in romanul"hronicul si cantecul varstelor" Mama si Tata sunt scrise cu majuscule? Care ati citit si stiti o explicatie concreta si adevarata. DAU FUNDA!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    12 Ianuarie 2011 08:37
    April a răspuns:

Sa nu uitam ca Blaga este si filosof pe langa faptul ca e poet; prin urmare Mama si Tata sunt, in viziunea filosofica asupra lumii, entitati primordiale, izvoratori de viata.Mama e matrice a vietii, simbol al fartilitatii, Tatal e simbol al procrearii, al posesiei, al dominatiei, al valorii.In timp ce mama reprezinta casa, stabilitatea, vatra, tatal reprezinta capetenia, autoritatea; amandoi reprezinta capatul de drum al unei generatii ce pleaca in viitor dinspre ei.

• 6 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 11 Ianuarie 2011 22:54
    Ray a răspuns:
    Buna,
    Autorul a ales sa scrie termenii cu majuscule intrucat parintii au avut o mare insemnatate pentru acesta, el considerandu-i unici si atribuindu-le aceste denumiri spre a sustine ideea mentionata.
    Aceasta ar fi singura explicatie. Sper ca te-am ajutat!
  • 11 Ianuarie 2011 23:09
    Violent a răspuns:
    Deoarece Lucian Blaga ii considera pe parintii sa-i ca pe ceva divin, cel mai scump lucru din lume.Eu asa consider. Sper ca o sa te ajute raspunsul meu! Funda?
  • 11 Ianuarie 2011 23:12
    InoKo a răspuns:
    Naratorul a ales sa nu pronunte numele parintilor in schimb a ales sa le scpuna cu majuckule Mama si Tata pentru ca ei iau dat viata si avea un respect profund pentru ei. ii iubea f mult si ei erau f mindri de dinsu.In viziunea lui ei erau cele mai sfinte persoane.
  • 11 Ianuarie 2011 22:54
    VariantaVerde a răspuns:
    Deoarece sunt cosiderate de cel care a scris cartea nu mai stiu exact cum il cheama... ii considera pe parintii icoane viihappyam inv la scoala:d. fundabatting eyelashes
  • 11 Ianuarie 2011 23:07
    cookie_6708 explică:
    Nu e asta straight face
    am dat si eu acelelasi raspunsuristraight face
    alte pareri?big grin
  • 30 Ianuarie 2011 20:52
    Raspuns anonim:
    Pentru ca el ii socoate mai mult ca parinti