| anonim_4396 a întrebat:

De cine a fost scrisa  Alba Ca Zapada?

17 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

A fost culeasa de fratii Grimm. Multe din povestile culese de ei au fost culese inainte si de Charles Perrault (exemple de acest fel sunt > Cenusareasa, Scufita Rosie, Frumoasa din padurea adormita... si altele) totusi Charles Perrault se pare ca nu a inclus in culegerea lui de basme si Alba ca Zapada.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

A fost scrisa de Fratii Grimm.

| Nastia a răspuns:

De fratii grimm,...

| kh1ss a răspuns:

Fratii grimm

| ellene a răspuns:

Frumoasa poveste Petruta. M-am amuzat un pic laughing ...si da, Alba ca Zapada a fost scrisa de Fratii Grim.

| mikey a răspuns:

Buna.
Alba ca Zapada a fost scrisa de Gorcea Alexandru!

| mikey a răspuns:

A fost o data ca niciodata, ca daca nu ar fi fost nu s-ar povesti. A fost un imparat.Si imparatul acesta era insurat cu…. Scufita Rosie.Imparatul si Scufita Rosie nu aveau copii desi isi doreau foarte mult.
Intr-o iarna statea Scufita in geam si croseta ciorapi de lana aspra.si a intepat in deget si o picatura de vin…. pardon o picatura de sange a cazut pe zapada de pe pervaz.Atunci Scufita isi dori sa aiba o fata cu parul negru ca noaptea si cu fata ca zapada…. si…. asa a si avut o fata cu parul ca noaptea cand se facea dimineata era cheala si cu fata ca zapada cand baga tigarea in gura i se topea fata. Dupa ce a nascuto pe Alba ca zapada si cheala ca Britney ca asa au numito(eu o sa ii zic alba ca zapada)Scufita Rosie a murit.Imparatul pe care il chema Tarzan se insura cu fata mosului. In fiecare zi ea se ducea in fata oglinzi si zicea:"oglinda oglinjoara cine e cea mai sexy din tara?". si oglinda ii zicea ca ea este cea mai frumoasa.
Cand crescu Alba ca Zapada mare era mai frumoasa decat fata mosului si cand aceasta intreba oglinda cine este cea mai frumoasa din tara oglinda ii spuse ca alba ca zapada. Fata mosului il cema pe Robocop si ii spuse sa o duca pe Alba ca zapada in padure sa o omoare…. Acesta a duso in padure si i-a dat drumul.Si pleca Alba ca Zapada prin padure si tot merse si merse pana cand se intalni cu ursul pacalit de vulpe si ursu asta nu avea coada ca era pacalit de vulpe. Alba ca zapada il intreba pe urs unde este casa piticilor.Acesta nu stia, dar i-a zis sa mearga la Palatul de Jad sa vorbeasca cu Vrajitorul din Oz.Pleca Alba ca zapada si a mers vreo 20 de min pana la gara si de acolo lua trenul spre palatul de Jad. Cand ajunse acolo si intra in palat se intalni cu Terminator 2 care ii zise:"Vrajitorul nu e acasa dar don’t worry he will be back". Astepta Alba ca Zapada ce astepta cand auzi usa ca se deschide si cand se uita a vazut-o pe Cenusereasa, care i-a zis sa mearga cu tramvaiul 24 pana la ultima statie si acolo e casa piticilor.Pleca Alba ca zapada si cheala ca Britney si ajunse lacasa piticilor. unde pitici o asteptau si i-au zis:"Poi bine Alba ca Zapada, la ora asta se vine te asteptam de 2 ore". Si Alba ca Zapada l-ea raspuns:"Poi stiti nu am avut bani de Taxi si a trebuit sa vin cu tramvaiul".
Trecura vreo 2 zile dupa care afla fata mosului ca Alba ca Zapada traieste, s-a enervat la demontat pe Robocop si la trimis la fier vechi, dupa care se dete de 3 ori peste cap si sia rupt o mana, ca nu era atleta, se prefacu intr-o baba urata, adica si-a luat un batic pe cap, si porni spre casa piticilor, i-a facut ceva lu’ Alba ca Zapada si aceasata cazu jos lesinata.Cand venira pitici acasa si o vazura incepura sa planga si sa ii scoata marul din gat.Si se chinuira ei asa doua ore pana cand aparu printul Tutankamon si ia intrebat ce a patit Alba ca Zapada si pitici i-au raspuns ca i-a ramas marul in gat…. si se chinuie ei cu bormasina, cu levieru, si nu pot sa ii scoata marul din gat, pe urma isi dau seama:"Stati mai ca asta e marul lui Adam". Ii scoasera piaptanul din par si isi reveni si se marita cu Tutankamon, iar fata mosului se angaja la zoo sa aiba grija de animale si Alba ca Zapada si Tutankamon traira fericiti pana la adanci batraneti.

| mikey a răspuns:

@raspuns anomin hey povestea asta nu am facut-o eu am luat-o de pe nettongue

| mikey a răspuns:

Ok a fost scrisa de fratii grm dar eu am luat-o de pe netlaughing)
si nici povestea nu am facut-o eu...

| mikey a răspuns:

2raspuns anonim ``felicitari``!
povestea ta a fost minunata happy

| alle_1861 a răspuns:

Tare povestea Petruta, nu am citit o poveste mai frumoasa ca asta, mai aveam putin si plangeam laughing laughing laughing

Răspuns utilizator avertizat
| viki a răspuns:

De Fratii Grimm

| annitu_7383 a răspuns:

De mine! nu stiai?:O
ce rusine!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt gorcea alexandru, ce a scris petruta este o parodie facuta de mine in lipsa de ocupatie. Puteti intra pe gorcea.worpdress.com si o so gasiti pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratii Grim

| BeatriceRamo a răspuns:

rolling on the floor de google ai auzitlaughing Alba Ca Zapada este scrisa de Fratii Grimmhappy