| DenisaLuciaBarbu a întrebat:

Hei buna! Sunt in clasa a 8-a si sincera sa fiu m-am cam saturat de lecturile suplimentare care ni se cer.Imi place sa citesc dar toate cartile pe care ni le-a recomandat profesoara sunt plictisitoare.Pe mine ma enerveaza cand cineva imi impune sa citesc o anumita carte. Daca nu imi place deloc, imi pierd dorinta de a citi.Ar trebui sa avem cale libera sa citim orice carte vrem(adecvata varstei bineinteles), atata timp cat citim.Care este cartea voastra preferata si care nu v-a placut deloc? Si ce parere aveti despre lecturile suplimentare?

Răspuns Câştigător
| Eyleen a răspuns:

Salut.Sunt de-o varsta cu tine si sunt de aceiasi parere cu tine.Profesorii nu trebuie sa ne oblige sa citim ceva ce nu ne place. Profesoara mea de romana ne verifica in fiecare semestru` sa vada ce am mai citit si ne pune si intrebari, pentru ca sunt uniii copii care iau de pe internet rezumatele si nu-i corect fata de un copil care chiar a citit acea carte. Mie imi plac cartile gen Robin Hood sau Cei trei muschetari iar cartile care nu mi-au placut sunt cele scrise de Jules Verne.

11 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu sunt tot a8-a si nu ne pune sa citim nimic!
cartea preferata e romanul ''Jalna'' iar cartea care ma plictisit dupa primele 20 de pagini se numea Aniela!

bye-bye

| Rosemarie a răspuns:

Cartea mea preferata este academia vampirilor
Imi mai plac si jurnalele vampirilor, casa noptii, romeo si julieta si othello.
In general cele cu vampiri, dar cartea care nu mi. a plkt dlk (si nici filmul), cu toate ca e despre vampiri, este twilight. L.am urat, urasc ssi il voi uri la infinit.

oricum iti recomand academia vampirilor pentru ca ideea de baza este despre doua prietene(rose si lissa). Rose trebuie sa o apere pe lissa cu oretul vietii, dar se indragosteste de intructorul ei mai invarsta cu 7 ani, dimitri, care urmeaza sa fie, impreuna cu rose, gardienii lissei.
ei nu pot fi impreuna pentru cai.ar pune viata lissei in pericol asa ca renunta, dar tanjind in continuare unul dupa celalalt pe parcursul cartilor. Reusesc sa fie impreuna abia la sfarsitul ultimei carti, iar pe parcurs sunt fel si fel de intamplari. Merita

| seriousmoonlight a răspuns:

Cunosc sentimentul in general cand eram la scoala nu imi placeau scriitori romani (in afara de poeti) dar cei starini era ok. bine eu sunt baiat asta inseamna ca poate am alte gusturi dar imi placea Alexandre Duma senior, Robert Louis Stevensen si Fenimore Cooper. acum citesc alte chestii H. P. Lovecraft scrie chestii horror happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i doamnei invatatoare ca nu iti plac si poate atunci nu ti le va mai recomanda... sau alegeti singura o carte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popa tanda nu mi-a placut deloc si nici baltagul, eu citesc de obicei carti de aventura(autor preferat Jules Verne), o carte carte care chiar mi-a placut este vraciul de Tadeusz Dotega Mostowicz

| impossible a răspuns:

Buna1 si eu sunt tot clasa a8a, si sincera sa fiu nici mie nu prea imi plac lecturile suplimentare.De obicei chiar nu le citesc si incerc sa fiu foarte atenta la profesor pentru a nu isi da seamabig grin. cartea care mi-a placut a fost "Nostradamus" de si acum am inceput sa citesc' Mein kampf" de Adolf Hitler( e chiar interesanta).
o carte care nu mi-a placut a fost "fratii jderi "de Sadoveanu, pe care am inceput-o acum doi ani daca nu ma insel si din cauza faptului ca era destul de plictisitoare nu am terminat-o.big grin tie ce carti iti plac?

| Eyshan a răspuns:

La noi, profa ne-a dat o lista intreaga, dar nu a citit nimeni, oricum cartile mele preferate sunt alea horror, cu vampiri, de dragoste si fictiune.

| CutuMic a răspuns:

Ca lectura suplimentara am primit mara, de ioan slavici...desi eu citesc numai carti SF care sunt scrise de scriitori straini...acest roman chiar mi-a placut, incearca-l

| Skadreddy a răspuns:

Lecturile suplimentare : daca nu ar fi astea, ceilalti poate nu ar citii deloc... Ei bine, acum nu zic ca citesc daca au asta ca tema, da` unii incearca...laughing
Cartea mea preferata: ELEVUL DIMA DINTR-A ŞAPTEA de Mihail Drumeş, Alyson Noel - Evermore love struck
Carti care nu imi plac: nu am asa ceva. Daca nu. mi place o carte, n. o citesc...

| Ena23 a răspuns:

Va propun la toti sa cititi "Himere"de ...am uitat de cine suna cam asa Roman Gary

| Georgiana_3130 a răspuns:

Eu iti recomand panza de paianjen de cella serghi.Este o carte foarte frumoasa si foarte interesanta. Eu sunt de acord cu lecturile suplimentare.Ador sa citesc >big grin