| MayhemChimera a întrebat:

Hei big grin.Cum as putea sa fixez creionul pe foaie dupa ce am terminat un desen.Trebuie sa fac mai multe desene si dupa ce am gradat clar o sa murdareasca desenele care o sa vina peste.Cel mai folositor raspuns primeste funda!

2 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Eu când lucrez in pastel sau cărbune folosesc un fel de "fixativ", care ajuta la fixarea culorii si împiedica imprastierea prafului (aici ma refer la pasteluri sau crete). Bănuiesc ca e bun si la grafică. Uite, îți las un link cu sprayul pe care il folosesc:
http://www.artistique.ro/......rbune-4472

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spray fixativ pentru desen. Îl găsești cam în orice magazin cu materiale pentru desen și pictură.