| Yarinn a întrebat:

Hei, TPU happy Am ca proiect la romana de scris o "schita de roman" (pentru ca noi nu am reusi performanta de a scrie un roman in adevaratul sens al cuvantului, cel putin nu la varsta asta...). Eu m-am gandit deja la actiune, timp si spatiu si m-am hotarat sa scriu din perspectiva unui pictor (sau despre un pictor) din Paris, anii 1775-1800. Insa imi e destul de greu, pentru ca nu stiu mai nimic despre pictura. Asa ca ma gandeam sa imbin utilul cu placutul si sa citesc o carte (sau mai multe...) despre/din perspectiva unui pictor. Pana acum am citit din intamplare "Pictorita din Shanghai" si "Fata cu cercel de perla", insa vreau si mai mult. Ceva recomandari? happy

3 răspunsuri:
| William a răspuns:

Yarinn tu gandesti? uau asta e o descoperire uimitoare ma fata dc citesti ''Pictorita din Shanghai'' daca tu vrei sa scrii despre Paris? Citteste si tu ceva din franta sau din belgia ca si acolo sunt pictori nu doar in China.

| Yarinn explică:

Se vede ca nu m-am facut inteleasa x_x. Nu vreau ceva despre un pictor anume; nu vreau carti istorice sau biografice.
Am zis ca am citit din intamplare cele doua carti, cu ceva timp inainte de a afla de acest proiect, pentru a nu mi se mai recomanda inca o data.
Vreau sa citesc un roman in care sa vad modul in care gandeste un pictor, modul in care percepe el lumea si, in general, tot ce il inconjoara. Nu vreau ca personajul sa fie neaparat un pictor cunoscut; tot ce vreau este sa incerc sa inteleg felul de a fi al unui artist din acea perioada, ca mai apoi sa pot scrie si eu.
Si, @William, vezi-ti de lungul nasului. Ti-am cerut o recomandare; daca nu o ai, da raspuns la alta intrebare, "ajuta" pe altcineva (sper ca mai mult decat pe mine). Multumesc.

| tagastatud_6576 a răspuns:

Sti ce e culmea, tu vrei un pictor din pARIS dar te apuci sa citest "pictorita din Shanghai". Sau probabil ai vrut sa vezi doar perspectiva unui artist si modul in care traieste, chiar daca el nu e neaparat francez. Ceva recomandari rasfoieste o carte cu pictori francezi sau gaseste pe net o lista cu asa ceva. Apoi intereseeazate de pe wikipedia sau alte enciclopedii, chiar si la biblioteca daca e nevoie despre acel pictor, ce a facut, viata lui, cum gandea. Eu cred ca asta e cel mai bine de facut. Intradevar te poti inspira si din 'Pictorita din Shanghai" dar doar ca mod de gandire nu ca artost in Shanghai