| MinaLovee a întrebat:

Hey, puteti va rog sa-mi dati denumiri pe opere din literatura universala? Dar sa nu fie foarte lungi operele, va rog mult

1 răspuns:
| UtilizatorTPU2015 a răspuns:

1. Batranul si marea- Gaston Leroux

Gaston Leroux

rnest Hemingway.
Urmareste povestea unui batrân pescar care s-a aventurat in largurile marii... Romanul este scurt, merita insa citit din doua motive: primul ar fi, după părerea mea, datorat autorului, deoarece e un clasic si satisface aşteptările oricărui tip de cititor şi, probabil, cel mai cunoscut scriitor american, al doilea: datorita descrierii fascinante si a modului in care este relatata intamplarea.

2. Singur pe lume- Hector Malot.
N-am sa fac descrierea romanului, insa te asigur ca este una dintre acele carti care trebuie citite intr-o viata!

3. Micul print- Antoine de Saint-Exupery.
Este un roman foarte scurt, vei fi surprinsa de calitatile personajului, de felul in care vei invata cum printr-o lectura poti distinge binele de rau.

4. Adio, arme!- Ernest Hemingway.
Din nou un roman ce-l recomand cu drag. Este vorba despre o poveste de dragoste schitata in fondul cenusiu al razboiului... mai mult decat atat contureaza ideea de pace-n lume, rezultand faptul ca razboiul nu e o solutie.

5. Fantoma de la opera- Gaston Loreux
Unul dintre cele mai fascinante romane citite vreodata. Nu-ti fac descrierea continutului, s-ar putea insa sa-ti para cartea destul de lunga... dar te asigur ca e fascinanta!

Lectura placuta! :-)