| lizzy01 a întrebat:

Hey. Spuneti-mi si mie niste informatii depre cum isi petrec pastele cei din Marea Britanie si cei din Irlanda. Cele mai multe fundita:*

Răspuns Câştigător
| Codruta a răspuns:

Marea Britanie

In Anglia, Pastele este o perioada de sarbatoare, animata de festivaluri, parade si de oferirea cadourilor, in special, oua de ciocolata; insa Pastele inseamna mai mult decat atat, cea mai importanta semnificatie ramanand totusi cea religioasa. Un sport traditional, practicat lunea dupa Paste, este rostogolitul oualor pe un deal. Obiceiul difera insa, de la regiune la regiune, castigatorul fiind fie oul care se invarteste mai repede, fie cel care supravietuieste la cele mai multe rostogoliri sau cel care trece printre anumite obstacole.Vanatoarea oualor de Paste face parte din cele mai populare traditii. Ele au loc in Marea Britanie, Germania, Elvetia, Canada, Statele Unite, Malaiezia, Australia, Brazilia, India si Filipine, unde parintii ascund ouale si dulciurile – de obicei in afara casei – pentru ca sa fie gasite de copii lor.

In timpul Festivalului Hocktide din localitatea Hungerford, politistii din oras claxoneaza de fiecare data cand intalnesc pe strada grupuri de barbati, pentru a-i chema sa se reuneasca in sala mare a tribunalului local. Un juriu desemneaza doi barbati care vor defila pe strazile orasului si care vor oferi cate o portocala tuturor femeilor, in schimbul unui sarut.

In Irlanda nu am gasit dar presupun ca e tot ca si in Marea Britanie big grin.
Sper ca ti-am fost de folos!