| RockIsLife a întrebat:

Heyyy.Am o intrebare pentru. cei carora le place fizica. Ce este tensiunea in fir si normala la suprafata( va rog detalii)?

Răspuns Câştigător
| GoddesWilma a răspuns:

Suprafata impinge corpul cu o forta egala ca valoare numerica numita reactiune. aceasta foarta de reactiune se mai numeste si normala la plan
cealalta nu stiu ca nu am facut big grin
sper ca te-am ajutat
funda?happy

1 răspuns:
| Psihiatra a răspuns:

Tensiunea in fir e reactia unui fir inextensibil supus asupra unei forte de la un capat si suspendat intr-un punct fix la celalalt.Normala la suprafata e forta opusa greutatii. E forta care tinr un corp pe o sufrafata.