| 112 a întrebat:

In,, Enigma Otiliei", Otilia Marculescu il iubea pe Felix Sima?
Nu ma refer cu iubirea ei,, protectoare"(de al lasa sa termine studiile) ci cu iubire adevarata, atractie, fior bla bla ...eu zic ca nu. Voi?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Poate ca cea mai importanta fateta a adevaratei iubiri este tocmai renuntarea la propria-ti fericire pentru fericirea celui iubit.In noaptea cu pricina Otilia a aflat ca Felix e tipul de om rational pentru care iubirea e pe aceeasi treapta cu cariera.Ca orice femeie, ea ar fi dorit ca iubirea sa primeze.Nu e nimic nefiresc in asta.SE stie ca femeile judeca cu inima... Misterul feminin si naturaletea gesturilor fac din Otilia un personaj clasic si modern totodata...

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Romanul iti ofera el insusi raspunsul. Aminteste-ti de marturisirea pe care Pascalopol o face lui Felixin finalul romanului. Dragostea Otiliei poate fi dovedita si prin faptul ca ea se sacrifica pe sine pentru a nu sta in calea carierei lui Felix.Este adevarat ca nici n-ar fi suportat sa fie vioara a doua in existenta lui.Nu cred ca bogatia, atractia pentru lux au a determinat-o in primul rand sa renunte la iubirea adevarata

mira
| mira a răspuns:

Mi-a zburat raspunsul inainte de a-l corecta.Am omis o prepozitie(in) si punctul din final. Iarta-ma, te rog. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Il iubea, dar era constienta ca ramanand impreuna o vor duce greu si ea iubea probabil mai mult luxul. In al doilea rand (adu-ti aminte de poza Otiliei - dupa ani de zile - dupa care Felix nici n-o recunostea) se gandea ca daca Felix nu o iubeste cu o patima nebuna, incat sa treaca peste limita impusa de ea si sa-si petreaca noaptea impreuna - iubirea lui nu v-a rezista trecerii timpului si desi si-a dat probabil seama ca il va face sa sufere el isi va reveni... ceea ce s-a si intamplat. In iubirea pentru Felix ea era cea care a investit probabil mai mult. Casatoria cu Pascalopol este pentru Otilia doar un pas spre mai departe. Nu-l iubeste pe acesta dar isi doreste, la fel ca si mama sa, luxul pe care i-l poate oferi. Mai tarziu va divorta de el si se va casatori tot cu un om bogat... Parerea mea este ca singurul pe care l-a iubit a fost Felix.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nope