| anonim_4396 a întrebat:

In general ce folositi sa desenati?
de unde le cumparati?
eu folosesc un creion mecanic de 0.7 si un b2

10 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Creioane Faber Castell. Am folosit si Koh I Noor, dar imi place mai mult FC.
Le iau fie din librarii, fie din magazine specializate din Iasi.

| Duucu a răspuns:

Am un 2h pentru grafic si desenul "in mare", HB pentru detalii, apoi dau cu un marker subtire iar shadeingul sau brushingul cu un creion 2b. Le iau de la supermarketuri, nu cred ca exista unul care sa nu aiba instrumente.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Nu e prea mare? depinde si ce vrei sa desenezihappy

| neca a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Pentru mine nu e prea mare. Ar fi fost frumos sa si raspunzi la una din cele doua intrebari care le-am pus

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Eu folosesc de obicei astea :creioane, acuarele, creioane HB, pastelur si creioane din carbune (in caz ca fac desene alb -negru). Eu le iau de la librarii sau supermarketuri. Sper ca ti-am f8st de folos!

| irina1984 a răspuns:

Eu folosesc tempera si o paleta pentru culori, le-am achizitionat de pe http://www.arhidesign.ro/categorie/ro/arta/239

| libellvle a răspuns:

Eu folosesc pentru schita un creion mecanic 0.7 sau 0.5, depinde de caz, apoi pentru umbrire folosesc 2b de obicei, evidentierea o fac cu hb, iar daca e sa colorez... ei bine aici nu folosesc mereu aceleasi culori, de obicei nu colorez, asa ca nu am cine stie ce culori profesionale, de obicei folosesc creioane colorate de la Pelikan sau BIC.
Si uneori desenez cu cerneala si tus, dar mai rar.
De unde le cumpar? Fie de la librariile din cartier, fie din hypermarket-uri.

| andumaxin a răspuns:

Pai eu am o pasiune pentru desenele alb-negru.

Te sfatuiesc sa folosesti un creion HB pentru schita usoara si dupa sa bagi direct 8B, este genial, faci umbre foarte usor si la ochi da o nota de realitate.

Pentru detaliile care ies in evidenta, folosesc marcker negru, sau colorat depinde.

Poti folosi si tus.

Sunt multe chestii, din ce ti-am zis, e foarte folositor, daca imi dai o adresa de mess sau fb, iti voi arata cum mi-au iesit desenele doar cu un creion 8B si un marcker cu varf subtire, de asemenea, as vrea sa vad desenele tale

| Duucu a răspuns (pentru andumaxin):

Da-mi facebook-ul printr-un mesaj.

| andumaxin a răspuns:

Ps: creionul 2b nu este deloc mare, este chiar mic