| Castiel_5092 a întrebat:

Inceputul romanului pe care il scriu la cererea lui April.

"Fulgii de zăpada sclipeau în întunericul aşternut peste meleagurile regatului Waruen. Singura sursă de lumina era luna care se ridica maiestoasă deasupra unei fortăreţe cu două turnuri care parcă zgâriau norii cu vârfurile lor ascuţite. Razele lunii atingeau casele din apropierea fortăreţei dar şi aşa acestea se vedeau foarte slab.
Totuşi se putea observa formele rotunde ale ferestrelor, uşile din lemn masiv, meşteşugite din copacii pădurii Risit şi lipsa hornurilor ceea ce însemna că cei de aici nu erau nevoiţi să îşi încălzească locuinţa. Pe lângă întunericul şi zăpada aşternuta pe aleea din faţa caselor, în regatul Waruen domnea liniştea. Singurul lucru existent ce dădea de gol acest peisaj monoton erau numeroasele urme făcute în zăpada dar probabil că la aceea oră toate vietăţile dormeau.
În apropierea unei case pe a cărui uşă era scris un text în altă limbă dar din care se mai putea descifra doar cuvântul „Ossayar" ieşi din zăpadă o pisică amorţită de somn şi de frigul sosit odată cu lăsarea întunericului. Avea blana albă, putând fi confundată foarte uşor cu un bulgăre de zăpada şi ochii verzi ca două smaralde. Se uită câteva minute înspre cer, parcă fiind hipnotizată de razele lunii iar dupa aceea se urcă pe acoperişul casei şi se pierdu în întuneric.
Atunci parcă se întâmplă un miracol pentru acest peisaj monoton. În interiorul fortăreţei se aprinseră mai multe felinare şi începu să se audă vocile unor persoane. Într-o cameră din vârful cetăţii erau patru bărbaţi îmbrăcaţi în nişte robe lungi de culoare albastră având pe măneci inscripţii cusute cu un fir auriu.
Unul dintre ei stătea la fereastră şi se uita spre casele din acest regat. Avea părul lung, albit de bătrâneţe, ochii albaştrii şi purta la şold o teacă aurie. Ceilalţi erau mai tineri, aveau părul scurt şi stăteau pe trei scaune lângă o masă de fier situată în mijlocul încăperii. Pe masă erau aşezate mai multe cărţi, un glob de cristal şi o sabie confecţionată dintr-un metal foarte rezistent descoperit în munţii Oldona. Pe mânerul săbii era gravat un dragon răpus de un bărbat solid cu părul lung. În capătul mesei era un scaun puţin mai mare pe care se aşeză bărbatul de la fereastră. "

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Marturisesc ca -mi place mult literatura SF, citesc cu interes tot ce mintea omeneasca isi poate inchipui in legatura cu viitorul, dar n-as putea pretinde ca am citit tot ce a aparut in ultimii ani; e uimitor cat de fecunda este mintea omeneasca in domeniul respectiv.Scriu acest preambul intrucat fragmentul reprodus de tine este perfect; foarte frumos peisajul foarte frumoase imaginile, foarte interesante sugestiile. Aproape nu recunosc, in nicio masura, in aceste fraze slefuite aproape de perfectiune, poetul stangaci din poezia postata intr-un alt mesaj. Daca, intr-adevar tu esti autorul unor asemenea fraze impecabile, atunci esti un scriitor adevarat.Este drept ca termenul Waruen l-am mai intalnit pe undeva, nu-mi dau inca seama exact unde, la fel si Oldona. Dar nimeni nu pune proprire pe nume in special si pe cuvinte in general. Daca ai imprumutat din vreo opera straina denumirile nu-i niciun pacat; si daca le-ai folosit intr-un text personal, creat de tine cu atata maiestrie, e minunat.Tot ce pot spune deocamdata este ca fragmentul reprodus de tine da marturie despre un scriitor foarte talentat.De esti, cu adevarat tu acela, felicitari! Asteptam continuarea.Succes.

| ladybug11 a răspuns:

Imi place foarte mult! esti foarte talentata!
Ai un limbaj foarte frumos si logic, prin care induci o stare in sufletul cititorului ca si cum ar fi acolo...
Astept cu nerabdare continuarea!

| ionik13 a răspuns:

E foarte frumos! Foarte multe epitete. Puteai sa folosesti si inversiuni ex:barbat solid, solid barbat. Oricum, daca era pentru scoala sigur luai 10! Felicitari ai o imaginatie foarte bogata!

Răspuns utilizator avertizat
| byencutza95 a răspuns:

Eu mai compun poezii, nu proza, dar textul tau este uimitor. e special si are acel ceva care te face sa astepti cu nerabdare continuarea. multa bafta si abia astept sa citesc si restul... sper sa mai publici aici ceva pe TPU... bafta :