| iuandfto a întrebat:

Peste cateva saptamani o sa am un concurs la romana. El sigur o sa contina o compunere. Va rog spune-ti-mi si mie niste expresii literare frumoase.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde depre ce e. Daca e despre iarna poti folosi expresiile:"Iarna a pus copacilor manusi de puf alb","Doamna Iarna isi spufla amarul peste pamant, aducand un ger cumplit"... sper sa fie bune.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si crezi ca, daca ai sa scrii o compunere plina de "expresii frumoase", vor trece neobservate greselile de ortografie? Mira-m-as!
"Spuneti-mi" se scrie cu o singura liniuta. E vorba de verbul "a spune" la prezent, pers. a II-a plural (voi spuneti) si de pronumele personal "mi" in dativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti pui creierul si imaginatia la contributie.Iti pot da expresii cate vrei dar ce o sa faci cu ele? Nu asa se castiga! Si nu ti le dau ca sunt prea frumoase si-s ale mele.

| Emanuel_1209 a răspuns:

Comparati de exemplu:frumoasa ca trandafirul alb, gingasa ca flaoarea si asa mai departe...