| panda3 a întrebat:

Prin ce se deosebeste arta moderna si contemporana de arta clasica?

7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Deci daca dai un search te google images, sigur te lamuresti...

| PapagalGalben a răspuns:

Arta clasica era pictata pe panza.
Acum se picteaza mai mult pe calculator.

| panda3 explică (pentru PapagalGalben):

Poti te rog frumos un pic mai detaliat iar apoi o sa iti dau funda

| EliChan a răspuns:

Arta contemporanta descrie o intreaga poveste fie prin desen fie prin dans

-arta moderna e un stil propiu, ea poate fi desenata pe computere sau alte aparaturi

iar arta clasica este folosita pe foi sau panze

| diasasak a răspuns:

Arta clasica era mult mai minutioasa si simpla din punct de vedere al tehnicilor plastice folosite- pictura in ulei si tempera. azi exista mult mai multe tehnici de exprimare vizuala pe langa cele clasice- au aparut si alte feluri de culori si alte alternative. pe langa toate astea, si subiectele de care se ocupa azi artele vizuale sunt mai apropiate de cotidian, mai abordabile.