| Los a întrebat:

Profesorul de religie ne-a rugat sa facem fieccare cate o icoana. Acum, eu stiu ca icoanele se fac pe lemn tratat cu clei de oase si asa mai departe, insa nu stapanesc aceasta tehnica nefacand icoane pana acum. E ok daca fac pe panza si in ulei?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Si cu ce te-ar deranja folosirea unei coli albe de hârtie, în locul sticlei, pânzei ori a lemnului? Eu chiar am desenat zeci de icoane pe hârtie cartonată, e simplul motiv pentru care-ți recomand asta! Nu te complica! Daca ai talent, îti reuseste indiferent de materialul folosit. Tu îi dai valoarea. Dacă ești lipsit de talent, poți folosi si foiță de aur că tot nu vei reuși sa-i redai acel "ceva" care stârnește admirația.

4 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

De ce nu faci pe sticlă?

| Rosé2402 a răspuns:

De ce nu? Eu am vazut ca se picteaza icoane si pe panza. Atata timp cat icoana e reusita, parerea mea e ca nu are ce sa iti reproseze.
Oricum, succes!

| zuzapitika a răspuns:

Nu e nevoie sa tratezi lemnul.de ex sunt tocatoare ft fine pe care poti picta ft frumos. eu sunt la liceul de arta si nu am probleme in ceea ce privesc icoanele...particip la concursuri de iconarii. daca ai nevoie de ajutor sau ai nelamuriri lasa-mi un mesaj cu id tauhappy si e valabil pentru toti

| StefyGirl12 a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine sa pictezi icoana pe sticla. Iei o bucata de sticla si pui poza cu icoana sub sticla si pictezi. Sper ca ti.am fost de ajutor.