| Spermezan a întrebat:

Rosu + Verde + Albastru = Alb

? +? +? = negru

Care dau negru?

10 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mie nu mi-a dat

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca stingi lumina, toate sunt negru! Dar si pe ele!

| Planta55 a răspuns:

Galben+violet+cafeniu

| Dan193 a răspuns:

Galben + violet + verde
sau
galben+violet+cafeniu

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

Negru+negru+negru=negru

| mircea22b a răspuns:

Fiecare culoare e o unda radio de frecventa f mare. Culoarea unui corp e data de frecventa pe care o reflecta. Rosul si verdele sunt la extremele domeniului de frecvente vizibil. Impreuna cu albastrul, aceste trei culori pot reda orice culoare in functie de cantitatea lor. De exemplu rosu cu verde da galben. Albul si negrul nu sunt culori. Daca rosu + verde+albastru au coeficientii 1, adica maxim, se obtine alb. Daca au coeficientii 0 se obtine negru. Albul si negrul sunt nivele de stralucire.

| RiRikk a răspuns:

Maro+Albastru+Cafeniu

| PerianuPaula99 a răspuns:

Galben+violet+cafeniu.

| diasasak a răspuns:

E vorba de culorile lumina si culorile pigment. culorile lumina sunt cele pe care le sesizeaza ochiul din spectrul solar si de aici culorile principale adica R+G+A dau culoarea lumina alba. din culorile pigment adica culorile cu care desenam, tot asa se combina R+G+A dar da negru. in practica n-o sa dea chiar culoarea din tub dar o sa iasa un gri foarte apropiat de negru.

| uygres a răspuns:

Care dau negru unde? daca doresti din plastilin nu stiu...dar la pc R.V.A.=0, nuanta=160.