| AndraBaciu a întrebat:

Stiti scriitori sau pictori care si-au facut autoportretul (in scris sau picura)? FUNDA
P.S. Imi puteti spune si numele operelor, va rog?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

James Frey: A milion little pieces si My friend Leonard, primele sale 2 volume, exceptionale de altfel, sunt autobiografice si contin un autoportret fizic si moral pana in cele mai mici detalii. Au stat de altfel in fruntea topului Amazon pentru mult timp si ti le recomand, mai ales pentru ca Frey, dincolo de faptul ca e autorul meu preferat, e si una din influentele mele literare. Cat despre pictura, de la van Gogh la Theodor Aman vei gasi destui pictori de calibru care si-au facut autoportretul.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Prima care îmi vine în minte este Frida Kahlo.
http://bit.ly/Rc957a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Citește serialul despre autoportrete celebre de aici http://zinnaida.ro/2012/05/27/autoportrete-celebre-1/ Ai mai multe detalii care îți vor fi de folos.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Păi în pictură cam toţi şi-au făcut măcar o dată autoportretul.
Caută orice pictor doreşti pe google şi scrie "autoportret", şi cu siguranţă vei găsi rezultate.

| mimicool a răspuns:

Paul gauguin si van gogh si-au facut ambii autoportrethappy