| anonim_4396 a întrebat:

Sallut TPU! Am si eu o intrebare. Este proverbul acela:,, Desteptul moare de destept, iar prostul moare de grija altuia". Care este sensul lui?

Răspuns Câştigător
| Aditzu1988 a răspuns:

Evident ca proverbul vrea sa spuna ca fiecare sa isi vada de treaba lui si sa nu ii fie ciuda ca altuia ii merge mai bine sau sa se bucure ca ii merge rau. Si din cate stiu eu proverbul era "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Proverbul adevarat este: "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.", restul este poveste.

| AislinnLowery a răspuns:

Pay e cam aceeasi ideea uitatul in ograda altuia. adica inca din cele mai indepartate timpuri oamenii isi baga nasul in viata altora, in special atunci cand sunt lucruri negative si judeaca persoanele respectiva, dar uita ca si ei au defecte, ca si ei fac greseli.

| micutsa19 a răspuns:

Banuiesc ca desteptul moare din cauza ca vr sa afle mai multe, si prostul de grija altuia...se intereseaza prea mult de altii

| zob79 a răspuns:

Eu il interpretez in sensul ca desteptul moare pentru ca se framinta prea mult analizindu-si viata, iar prostul moare, irosindu-si viata, preocupat doar de ce fac altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai vrea tu funda cristilaughing

| Noir a răspuns:

Eu stiam altfel:"cainele moare de drum lung, iar prostu' de grija altuia"

| Cristi_8211 a răspuns:

Vezi tu: desteptul moare destept, iar prostul de grija altuia! se refera ca prostul barfeste si se ocupa de grijile altuia(barfa). Adica nonstop barfeste! funda?