| sergiuvipera2014 a întrebat:

Salut am cumparat acest set de creioane

http://www.arthobbycreativ.ro/......a_show.php

si as vrea sa imi spuneti la ce ar fi bun fiecare creion.

si cum sa fac umbrele cu ce creion sa fac.

a da si de ex când vreau sa fac intr-un loc in desen mai intunecat cum ar trebuie sa fac sa nu iasa prea urat? si cu ce creion ar fi mai indicat? infine acum depinde si ce desenez.

PS: am 13 ani si desenez destul de bine pentru varsta mea
:D

Răspuns Câştigător
| MashaShishkin a răspuns:

Heey! Pai, literele de pe creioane inseamna duritatea grafitului: cele H sunt tari (H1mai tari, H2 si mai tari etc.). Tari inseamna ca lasa linii mai dificile, abia se vad, depinde de acest H. B-ul deja e moale, B1 mai moale, adica mai negru. HB il folosesti cand vrei sa redai ceva luminos, B-urile sunt bune pentru umbre. Cu cat vrei sa faci mai intunecat folosesti creioanele B mai mari (7B, 8B). Ca sa intinzi mai bine creioanele (cum faceam cand eram mici cu un servetel) se foloseste estompa. Poti cauta pe internet sa vezi despre ce e vorba.
Si cum ai zis si tu, depinde ce desenezi. Si cu cat timp o sa exersezi o sa vezi ca o sa potolesti mai bine hasura.
Sper ca te-am ajutat ^^

1 răspuns:
| sergiuvipera2014 explică:

M-a scuzati daca am gresit categoria.