| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de curand (2-3) zile mi-am facut un tatuaj, e mic (6cm) cel la care l-am facut mi-a spus sa-l dau cu bepanthen, ok, am cumparat bepanthen toate ok, dupa care il intreb care trebuia sa-l cumpar, el imi raspunde bepanthen unguent, eu aveam crema, la farmaciile de aici nu gasesc unguent, dupa care mi-a zis sa nu-l mai dau cu bepanthen crema deoarece ii scoate tusul, mi-a zis sa-l dau cu alifie de galbenele cu propolis, si din ce am vazut pe net asta scoate tusul. Poate sa-mi spuna si mie cineva care din astea 2 ar trebui sa-l am si sa ingrijesc tatuajul cu el? (alifia de galbenele sau bepanthen crema ) Chiar sunt confuz. si nu vreau sa stric tatuajul

1 răspuns:
| sickoffallthings a răspuns:

Iata instructiunile de ingrijire a tatuajului in acest stadiu:
1. Dupa terminarea executiei tatuajului pastrati folia de protectie timp 2-6 ore, dupa caz. Nu mai acoperiti cu folie, pentru a permite pielii sa respire si sa se vindece corect.
2. Cu mainile proaspat spalate, indepartati folia si spalati cu tatuajul cu apa calduta si sapun antibacterian ( Protex) pentru a indeparta in totalitate unguentul si secretiile aparute ( sange, limfa, tus). Repetati spalarea de cate ori este necesar in primele zile dupa finalizarea tatuajului ( 3 - 5 ori pe zi), evitand astfel ca pielea de pe tatuaj sa se usuce. Nu folositi apa fierbinte deoarece tatuajul va sangera din nou iar apa rece nu va curata bine.
3. Uscati tatuajul prin tamponare cu un servetel curat ( neparfumat)
4. Aplicati pe tatuaj unguent BEPANTHEN (PANTHODERM) in strat subtire, doar cat sa straluceasca pielea.
5. Se evita solariul, sauna, piscina, sala de forte sau orice alt spatiu public ce poate prezenta o posibila sursa de contaminare a pielii. Se va feri suprafata tatuata de praf, sursa de frig sau caldura excesiva timp de 10 zile.