| Marius_Popa_2000 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti cate cava despre longobarzi in zilele noastre, cum ar fi termeni sau... nu stiu

1 răspuns:
| Yurra a răspuns:

Pai longobarzii din zilele noastre sunt urmasii vechiului trib de lombarzi, trib germanic care s-a raspandit prin centrul, nordul Europei. Ultimele centre lombarde au fost in Italia, dar au fost cucerite prin secolul 8 dupa Hristos. Acum is ramasite de populatie longobarda prin nordul Italiei, dar care s-a latinizat sau mai bine zis s-a italinizat! Cred ca mai pastreza mici relicve din vechea lor mostenire din punct de vedere cultural! Sper ca asta sperai sa auzi...