| faranum3 a întrebat:

Cum imi pot da seama daca am ureche muzicala sau nu? big grin

Răspuns Câştigător
| SingleFlavor a răspuns:

Faci rost de un instrument muzical chemi un prieten si il rogi sa "bata" acolo doua note oricare dar cu diferenta mai maricica spre exemplu ii zici sa dea un Do apoi un Sol, si sa iti zica "uite sunetul asta e do celalat e sol" iti spune asa de vreo 3 ori apoi il pui doar sa scoata sunetele din instrument, si sa ii zici tu daca e do sau sol, daca le auzi bine inseamna ca ai ureche muzicala tongue sper ca ti-am fost de ajutor

4 răspunsuri:
| simf a răspuns:

Cel mai simplu - rogi un prieten de care esti sigur ca are ureche muzicala sa-ti bata un ritm in masa, cu un creion. apoi incerci sa reproduci. el iti va spune daca ai fost ok. ca sa fii si mai sigur, mai cheama si o a treia persoana care sa-ti confirme.

| stefan22 a răspuns:

Din punctul meu de vedere te nasti cu ureche muzicala deci probabil iti dai seama si tu catusi de putin daca ai sau nu.Incearca sa asculti o melodie, sa o repeti si sa vezi daca o canti corect din punct de vedere al notelor muzicale.Iti poti intreba si parintii...sigur vor stii. happy

| C0nflic7 a răspuns:

Http://perfectpitchtest.com/ dai sart the perfect pitch test
sau pui o melodie de preferat ceva mai usor de exemplu o hora,si iti dai seama imediat daca ai sau nu, poti sa te nasti cu ureche muzicala sa fie de la dumnezeu, dar poti sa si perfectionezi asa ceva prin studiu.