Întrebare recomandată | Ilies_Andrei_1990 a întrebat:

Eu vreau sa ma apuc de portretele in creion dar sunt cam timid si nu stiu cum sa incep sau cum sa fac sa-mi iasa umbrele. Poate imi puteti da niste sfaturi pentru realizarea un portret reusit. Dau fundita!
P.S. As dori sa stiu ce marimi de creione ar trebui sa folosesc.

Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

Http://artofwalent.wordpress.com/......i-portret/

Ca sa faci umbrele, trebuie sa ai in minte imaginea in realitate si sa-ti dai seama de unde ar batea lumina deci unde ar cadea unbrele. Pe marginea fetei, in jurul ochilor, langa nas, sub buze...Iar restul depind de unghiul din care e desenat. Bafta!

2 răspunsuri:
| raduqu a răspuns:

Nu ma pricep nici eu foarte bine la portrete dar de ce vrei sa te apuci daca nu te pricepi? fara umbre sa stii ca imi ies si mie tot felul de desene, dar nu ma apuc de ceva care nu stiu bine

| qMoonShine a răspuns:

Cu creionul pe hartie clar, niste umbre in forma desenului, e foarte simplu, si eu stiu sa fac!