| anonim_4396 a întrebat:

merita sa public un roman politist pe care l-am scris? Adica actiunea din roman se petrece in SUA, adica am dat nume de strazi din New York si toate cele, si sa zicem ca il public, daca celor de la editura nu le place romanul meu, exista riscul sa imi pierd banii, adica sa nu mii mai dea inapoi? Si cam cat costa publicarea unui roman?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nici o editura nu-ti va publica romanul, daca nu le place si socotesc ca nu merita a fi publicat, deoarece n-ar putea vinde destule exemplare, din care sa castige.
In al doilea rand, daca il tiparesti pe cheltuiala ta, atunci tu va trebui sa platesti tot, inclusiv sa te ocupi de comercializarea lui, asa ca editura n-are nici o treaba.

| MgdDroopy a răspuns:

Cauta pe google "publicare carte online". Nu dau site direct pentru ca nu vreau sa le fac reclama. Nu am niciun interes :p
Asa macar ai idee de preturi.
Iar in legătură cu meritatul publicării, ce pot spune? Nu am citit, nu stim. In general, logic la merită. De ce nu?
Dacă eu iti spun că nu imi place ideea, poate sunt alții care o iubesc.
Bafta!

| TSO7 a răspuns:

Dacă nu îl publică nu are ce bani să îți ia.
În legătură cu suma nu știu. Unele edituri ți-l publică și pe gratis dar iau procent din vânzări.