| DiCaprio66 a întrebat:

Salut tuturor!
Ok, nu stiu cum sa incep, deci o sa incep, voiam sa va intreb ce carti ati mai citit in ultimul timp, ce va pasioneaza acum. Ce carti mai citeste generatia de tineri? Mai citeste oare? Hmm?

Va astept raspunsurile mai jos!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| musiiic a răspuns:

La 9-10 ani, când abia ştii să vorbeşti corect, mai eşti şi obligat să citeşti cărţi care nu au un limbaj uzual. De aceea nu prefer autorii români. Chiar şi ieşită de pe băncile şcolii, mă încurc în cuvintele lor de acum 54546 de ani laughing.

23 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Nu ma consider un cititor inrait, dar atat timp cat o carte imi castiga interesul, o citesc. Ultima carte pe care am terminat-o a fost "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor" de Haruki Murakami.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai citeste si azi, dar din ce in ce mai putin. Recunosc ca si eu citesc mai putin ca acum cativa ani. In ultimul timp am citit carti pentru scoala gen "Ion", "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si altele precum "Descopera-ti geniul", "Cum sa gandesti ca un milionar". Eu sunt pasionat de romanele politiste ale Agathei Christie, dar nu mai am niciunul la indemana. O astfel de carte o termin in 2-3 zile in timp ce una pentru scoala imi i-a 2-3 saptamani sau si mai mult, in functie de chef.

| DiCaprio66 explică (pentru anonim_4396):

Da si eu sunt pasionat de cartile Aghatei. De curand am terminat ''Misterul Crimei Fara Cadavru'', exceptionala. M-am apucat si de ''Cei 4 Mari'' cred ca o s-o termin astazi. In Romania putini tineri mai citesc, mai sunt pasionati de asa ceva. Toti stau pe PC all day all night pe Facebook si pe alte retele de socializare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DiCaprio66):

Asa e. Chiar daca nu am cont pe Facebook sau pe alte retele de socializare tebuie sa recunosc ca si eu stau destul de mult timp la laptop. Astazi am realizat ca s-a dus naibii vacanta si eu n-am facut mai nimic.

| DiCaprio66 explică (pentru anonim_4396):

Am cont pe Facebook dar intru doar pentru a verifica noutatile. Si eu imi petrec ceva timp la PC dar pentru a studia.

| KateMiddleton a răspuns:

Eu numai am terminat Ivanhoe.Mi-a placut mult. Tineretul de azi citeste despre vampiri, varcolaci si restul din genul fantasticului.

| DiCaprio66 explică (pentru KateMiddleton):

''Cartile perfecte pentru ei''
HMM?

| DiCaprio66 explică (pentru KateMiddleton):

Imi cer scuze daca nu raspund tuturor, am ramas in urma cu notificarile. Raspund pentru toti odata.
Multumesc ca sunteti implicati!
O zi buna tuturor!
Paste Fericit alaturi de cei dragi!

| musiiic a răspuns:

Mai nou, la modă sunt bestseller-urile cu subiect erotic, din câte am auzit şi am văzut.

| DiCaprio66 explică (pentru musiiic):

Deci s-a cam dus 'viata' cartilor.

| musiiic a răspuns (pentru DiCaprio66):

Eu zic că nu e încă totul pierdut.

| DiCaprio66 explică:

Sunt de parere ca in Romania foarte putini tineri mai sunt pasionati de citit, eu sunt unul dintre ei deci acum va intreb pe voi restul daca mai sunt pasionati prin zona.

| musiiic a răspuns (pentru DiCaprio66):

Am citit de la începutul anului 2014 în jur de 70 de cărţi, toate de autori străini. Îmi pare rău să o spun, dar literatura română nu prea îmi stârneşte interesul.

| DiCaprio66 explică (pentru musiiic):

Sincer sa fiu in literatura romana nu exista atata pasiune. Sunt scriitori exceptionali dar sunt trecuti, genul ala de carte nu mai starneste interesul nimanui, poate doar oamenilor in varsta ce-si aduc aminte cu drag de vremurile demult apuse.

| Teo1993 a răspuns:

Cateva carti la moda sunt big grinivergent, la care a si aparut filmul in cinematografe, Cititorul din pestera, Farenheit 450, etc.

| Mark72 a răspuns:

Salut! Eu, nu prea citesc multe carti, maxim 2-3 pe an. Ultima carte citita a fost Amintiri din copilarie, am terminat-o ieri. A fost prima carte romana, citita de mine. Tinerii din ziua de astazi, printre care ma incadrez si eu, citesc multa fictiune! De exemplu The Vampire Diaries, toata lumea este innebunita dupa acest serial, insa am citit undeva ca, cartea este mult mai populara decat serialul! Acum sunt la moda vampirii, varcolacii, si alte chestii de acest gen! Sper ca te-am ajutat! Funda? :3

| DiCaprio66 explică (pentru Mark72):

Amintiri din Copilarie?
Esti a3-a sau ceva? Daca n-ai citit cartea asta cam pe la 9-10 ani nu stiu cum vei fi in stare sa citesti si altceva. Cam asta se baga pe gat fiecarui copil de varsta asta. Nu e timpul pierdut, fictiunea asta deja devine plictisitoare, scenele sunt prevazute pentru ca nimic nu este nou. Mai bine aleg sa ma uit la Teen Wolf decat sa citesc esecul ala de carte care pentru multi este o capodopera in adevaratul sens al cuvantului.

| DiCaprio66 explică (pentru musiiic):

Cam asa se intampla. rolling on the floor

| musiiic a răspuns (pentru DiCaprio66):

La 9-10 ani, când abia ştii să vorbeşti corect, mai eşti şi obligat să citeşti cărţi care nu au un limbaj uzual. De aceea nu prefer autorii români. Chiar şi ieşită de pe băncile şcolii, mă încurc în cuvintele lor de acum 54546 de ani laughing.

| Amadeus1202 a răspuns:

Am 18 ani si in ultimul timp am citit carti precum:
Haruki Murakami - La sud de granita la vest de soare
- Autoportretul autorului ca alergator de cursa lunga
- Elefantul a disparut
Richard A. Knaak -trilogia Warcraft War of the Ancients
Christie Golden - Rise of the Horde
- Arthas
George R.R. Martin - Sandkings
Ryu Murakami - Hituri celebre din epoca Showa
Yukio Mishima - Codul Samuraiului Astazi

| JessieAnia a răspuns:

Hei. Nu pot sa spun ca sunt o cititoare "inraita". Dar nici ca nu citesc nimic.
Doar ca din cate carti am inceput pana acum, doar 2 mi-au atras atentia si le-am citit "pe nerasuflate".
Cartile recomandate la scoala, "Morometii", "Ion", "Mara", "Enigma Otiliei" nu m-au atras, mai mult m-au plictisit.
Ieri am inceput si terminat "Dupa 10 ani" de Sandra Brown. Da, e o carte erotica, dar nu m-a astras acest fapt. M-a atras felul cum scrie ea, felul cum descrie fiecare detaliu si povestea in sine. Nu am prea gasit carti care sa ma atraga. Sper ca o sa gasesc, dar pana atunci mai am de cautat.

| PewDiePieWWE12334 a răspuns:

Tara duncan, damnare, cele trei carti din seria " fortele raului absolut", arta conversatiei, si carti in engleza

| TheDia17 a răspuns:

Jurnalul unui pusti, Insemnarile unei pustoaice, Marele Nath.
Sunt carti super faine

| DiCaprio66 explică (pentru TheDia17):

Am avut rabdarea sa citesc ''Jurnalul unui Pusti'' a facut fericit copilul din mine.