| cristiplm a întrebat:

Salutare, puteţi să-mi spuneţi nişte culori compatibile? Vreau să fac un afiş pentru laboratorul de chimie la liceu. nu ştiu ce culoare să fac fundalul şi ce culoare textul. Fundiţă. happyhappy

2 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Sunt atâtea seturi de culori pe care ţi le-aş putea spune, că nu mi-ar ajunge viaţa.

Gândindu-mă că nu prea ştii tu de burgundy şi ocru, îţi dau un sfat de bază:
Alege o culoare deschisă/pastelată pentru fundal, şi o culoare închisă pentru scris:
Crem cu kaki( adică verde-maroniu)
Bleu deschis cu maro
În esenţial, fundalul să fie ceva şters şi uşor deschis (asta înseamnă pastel), iar scrisul să se diferenţieze cu uşurătate de fundal.
Dacă îţi permit materialele, poţi inversa, şi poţi alege un fundal închis cu un scris deschis (asta merge dacă foloseşti vopseluri), de exemplu: roşu-vişiniu (burgundy) cu crem.

| Spiridon_Tudor_2000 a răspuns:

Fundalul il poti colora cu albastru iar textul cu negru