| Ionut7743 a întrebat:

am si eu nevoie de cateva sfaturi
cand eram mai mic gen clasa 1-8 imi placea sa desenez si desenam foarte bine. dar de 3 ani de cand sunt la liceu nu am mai avut ore de desen si nici timp asa mult pentru a mai desena...
si as vrea sa ma apuc acum de design pe calculator, gen benere, logouri, etc.
ceva sfaturi ca sa imi fie putin mai simplu, echipament, cum sa ma lansez ca sa imi scot si ceva profit?
orice sfat e bine venit

3 răspunsuri:
| AdrianVoicu a răspuns:

Cauta pe Youtube sau desenează.ro poate găsești ceva de folos acolo, bafta

| TheRealFantasy a răspuns:

Daca vrei sa faci design pentru bannere*, logo-uri, webart/steamart iti trebuie mai intai un software cu care sa faci asta(programe), ala e echipamentul..si de obicei costa.
Doar pentru web design, e util orice din seria Adobe(photoshop, ilustrator, after effects, etc.), dar ca sa te "lansezi" sau sa scoti un profit din asta. e mai dificil.
Sa zicem ca partea grea nu e sa faci rost de programe. Chiar daca nu ai bani pentru ele, si majoritatea nu dau banii, sunt supra-apreciate intr-un fel, poti sa le ceri cuiva care a folosit/foloseste asa ceva(designeri, studenti la arte/jurnalism/etc sau liber-profesionisti).dar profitul il faci daca te angajezi undeva eventual(ceea ce e greu, avand in vedere ca o scoala de design din care sa iti iei o diploma costa cam cat toate programele alea adunate) la o firma sau sa lucrezi singur dar "cu acte", sau sa incerci sa iti faci propriile creatii cand ai software-ul si sa avansezi treptat, eventual sa iti faci un site, sa faci parteneriate cu forumuri/site-uri si sa ceri bani pentru proiecte, dar ar trebui sa fie macar decente, daca nu chiar bune, foarte bune.
Photoshop-ul il gasesti si "pe moca", piratat, pe forumuri, site-uri, daca stai sa cauti.
Daca vrei sa faci desene manual, exista programe mai complexe. sau poti face asta pe o tableta.

| Ionut7743 explică:

Mai citeste odata ce am scris... nu am chef de mistouri, am nevoie de sfaturi constructive