| kathessa a întrebat:

Stiti ca Mona Lisa este unul portretele lui Leonado... Si numele femeii este Lisa de fapt. Mona Lisa este doar abrevierea de la "donna mia Lisa", adica "doamna mea, Lisa".
Cite portrete de femei pictate de Leonardo s-au pastrat? Cit a durat sa-l termine pe acesta?

Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

Madonna Benois (1478), Muzeul Ermitage, St. Petersburg
Madona din grota cu stânci (La Vergine delle rocce) (1483), Musée du Louvre, Paris
Mona Lisa (1503-1507), Musée du Louvre, Paris
Mona Lisa, cunoscuta si sub numele de Giconda, este un portret pictat in secolul XVI de Leonardo Da Vinci in timpul Renasterii italiene. Tabloul se afla in proprietatea guvernului francez, fiind expusa in Muzeul Luvru din Paris.

4 răspunsuri:
| death a răspuns:

Din câte ştiu, Mona Lisa sau Giocconda, portretul Monei Lisa del Giocondo, a fost pictat în trei ani. Alte portrete de femei nu cred că mai sunt, însă există numeroase reprezentări ale Fecioarei Maria, semnate de Leonardo da Vinci. Cea mai cunoscută este Fecioara între Stânci. De curând s-a mai descoperit un nud pictat de Leonardo, despre care se spune că ar reprezenta-o tot pe Mona Lisa, însă deocamdată se fac teste asupra tabloului, ca să se verifice dacă nu cumva e un fals...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am auzit ca a fost facut in 3 ani si mai stiu ca sunt nascuta in aceiasi zi cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar, dupa ultimele studii si mii de suprapuneri pe comp, voi ati insirat numai prostii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, mona lisa din muzeul luvru din paris nu este cea originala, este o copie de-a lui Da Vinci... cea adevarată este așa de firavă, încât a fost ascunsă si doar cativa oameni stiu unde se afla astazi