| florinel1964 a întrebat:

Sunteti de acord cu donatiile pentru cumpararea sculpturii lui Brancusi?

https://presaonestilor.wordpress.com/......-brancusi/

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un NU mare florine. Studiez de ceva vreme patrimoniul cultural al Romaniei si : Casa in care am stat eu, nationalizata, monument istoric, a fost demolata si terenul dar cadou prin furt ordinar din patrimoniul statului la Catedrala Catolica care i-a facut viloi primarului.
2. E plin pe Youtube si pe net despre anchete si filme, marturii in care se dezvaluie cum au fost furate comori arheologice ale neamului din pamant si din muzee cu concursul marilor alesi ai neamului incepand cu autoimpuscatul Nastase si altii. Toti fura cum le vine randul la putere. Un singur fapt divers din multe altele -Un mare colectionar american de piese rare de arheologie, mare cunoscator, a intrat in posesia unor piese extrem de valoroase. A constatat ca provenienta lor era ilegala si erau furate, a facut cunoscut statului roman si le-a dat sansa sa le recupereze. Am platit cateva mil bune de $ ca sa fie returnate in tara si puse la locul lor in muzeu. Punct. Noi platin, altii incaseaza. Cu banii tai laughing fiecare face ce vrea. Adica ce vrei. Ma intelegi tu.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca sunt de acord, fapt pentru care am donat deja.