| mypasionareyou a întrebat:

Toti cunoscutii mei fac marea greseala de a considera muzica indaiana tiganeasca... sau mai rau. manea. tot incerc sa ii conving dar degeaba. nu ca mi-ar pasa, sunt constienta ca muzica hindie ste autenta si manele doar un kitch... dar pun subiectul si la adresa voastra. ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Manelele sunt muzica folk românească -- ce făceau pe la cenaclul Flacăra ---modificată în viziune a țiganilor vorbitori de limbă română, și unele bucăți au /(sunt cu) influențe turcești, arabe și hindi.
Manelele nu sunt un Kitch, nici nu sunt ceva unitar, ci mai multe stiluri de muzică, unele cu texte sub-urbane, unele cu influențe orientale sau occidentale, și nu plac tuturor vorbitorilor de limbă română.
Este folk-ul și muzica ușoară, în limba română, mai puțin elevate, ale naționalității înlocuitoare.
Poate există și manele în limba rromani, dar nu știu, de așa ceva.
Oricum nu pot fi comparate manelele cu cântecele mizerabile ale filmelor indiene, Booliudiene, care nu trebuie confundate, cu folclorul autentic indian, care poate are vreo valoare!

| MMihai a răspuns:

Antonescu a fost un militar super cretin, care nu avea cum să îi trimită pe țigani India când India era o colonie a Marii Britanii.
El a purtat prin militari și civili români tratative de pace cu URSS-ul lui Stalin și s-a căcat pe el și nu a întors armele la timp, că a priceput că alți români intenționau să poarte în Turcia tratative de pace cu Anglo-americanii și Antonescu umblând cu curul în două luntre, România a pierdut și teritorii și foarte mulți bani și foarte mulți oameni.
Dacă Antonescu ar fi întors armele la începutul lui 1943, cum i-a cerut Stalin, era mult mai bine, și noi eram a patra putere beligerantă și nu Franța.
Se pare că Antonescu a vrut armament de la Stalin și așa au intrat negocierile în impas.
Evident că URSS-ul lui Stalin s-a supărat cumplit pe români că au întors armele numai când rușii ajunseseră la Iași și la Galați, deci când ei erau pe punctul de a ocupa România.
Dacă românii nu ar fi întors armele nici în 1944, ei ar fi ocupat și România și am fi fost R.S.S.România în cadrul URSS-ului.

| Necrophagist a răspuns:

Dorm pe muzica indiana de ceva timp,insa in gusturile mele nu se incadreaza decat cea hindustani si cea carnatica.
Cred ca se fac confuzii datorita bollywooduri-lor(cum se articuleaza ma asta) kitsch si altor chestii comerciale, parerea mea e ca sacralitatea de dinauntrul ei ar trebui respectata, transmite o emotie deosebit de profunda si imi permit a spune sofisticatalaughing

| RoXxy a răspuns:

Tiganii se trag din India.DEci...daca sti si un pic de istorie, atunci sti si faptul ca Antonescu avea de gand sa trimita toti tiganii inapoi in India.Asadar manelele provin din muzica indiana, de fapt is tot un draclaughing