NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Vi s-a întâmplat ca, navigând pe internet sau răsfoind o carte, un album, o revistă..., să nu puteţi să vă desprindeţi privirea de pe o imagine, să vă farmece instantaneu şi iremediabil?
V-aş ruga, dacă vi le amintiţi sau le aveţi salvate, să-mi daţi câteva exemple de astfel de imagini (preferabil sub forma de link-uri). Mulţumesc.

68 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......-malde-si/

| NOname explică (pentru mgtow):

Nu înţeleg, te-a captat imaginea cu domnişoara cu telefonul (sau ai greşit link-ul)?

| mgtow a răspuns (pentru NOname):

Imi place de ea dar ca de obicei se intampla sa am ghinion cu ele.

| Pricked a răspuns:

Fiind obsedată de Game of Thrones, mi-au atras atenţia: http://images4.fanpop.com/......00-400.png şi http://freeyork.org/......aEm11.jpeg
Bine, nu a fost/este ceva iremediabil. 8->

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricked):

Https://www.youtube.com/watch?v=O2utoxOyTho
nu l-am vazut sper ca nu e soundtrack

| Pricked a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dulce eşti. Dac-aş putea, te-aş îmbrăţişa.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricked):

Existam unii pentru altii si se profita in moduri inumane
apoi cand chiar sesizam ca existam unii pentru altii realizam ca societatea ne-a facut sufletele prea imposibile.
https://www.youtube.com/watch?v=tkmWlARCyeA#t=177

| Pricked a răspuns (pentru anonim_4396):

"Existam unii pentru altii si se profita in moduri inumane
apoi cand chiar sesizam ca existam unii pentru altii realizam ca societatea ne-a facut sufletele prea imposibile."- xochipilli, 2014
hee hee

| NOname explică (pentru Pricked):

Nu că-i drăgălăşenie extraterestră?hee hee

| Pricked a răspuns (pentru NOname):

Aşa-i, aşa-i.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

*inchide ochii trist, nu ii place cand Noname inverseaza rolurile*
nu sunt sigur de ce vrei sa spui Draga Noname, cred ca esti o doamna foarte fermecatoare cu cel mai umil si totusi suportabil by your admirable grace simt al umorului
esti ca un inger intr-un fel

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Pisic drag. love struck

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Doar ''raspunde'' daca vrei sa joci badminton cu mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricked):

Ora 13:45: inca nu imi vine sa cred ca m-ai citat! *isi pune palma peste buze* nu ma cita, esti un dragut cool orele de filozofie sunau prea social pentru mine si am dormit la toatelaughing
nu stiu daca te uiti la vikings, am vazut aproape 2 episoade( pentru ca trebuie sa citesc la istorie si sa ma tin hidratat 12 ore pe zi) si m-am indragostit de mainile, apele si armele lor

| Pricked a răspuns (pentru anonim_4396):

Când a apărut pe History, am încercat să mă uit la primul episod; am adormit, din nefericire. Acum nu ştiu când îl voi reîncepe, căci şi eu sunt în situaţia ta şi mă simt stresată şi copleşită.

Voiam să adaug: Einstein a rămas corigent la fizică, tu ai dormit la orele de filozofie. Ştii ce urmează?hee hee

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Pisicile joacă badminton? Te faci instructor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricked):

laughing))) doamne daca ai sti ce fac acum. schite pentru copiii de la camin. doamne nu stiu de ce mentionez de unde sunt, doar ador felul in care ma mangaie pe par si felul in care canta cu mine. am scrupule uimitoare, sa fii printre oameni atat de buni e ca si cum ai calca in rai cu felul meu de a calca ca intr-un abator. mama as vrea o masca de argint cum purtau leprosii pe vremuri sau o cutie de cola pe care sa o tarai dupa mine
anywawlaughing am facut niste zane masculine, prima se duce acasa sa faca paine, a doua careia ii place sa impleteasca si si sa colectioneze antichitati, inca doua se uita la cat de frumos e puloverul lui si vulturul care poarta o palarie ca sa isi ascunda partea fara par si o balena careia ii place rockul si sa ridice greutati
e foarte putin probabil sa dau la facultate, smile. e foarte greu pentru mine sa fac chestii simple gen sa cos sau chestii de birou, sa raspund la telefon, sa sortez documente, eram excelent la mate dar as putea confunda foarte usor un tabel cu un raport. sunt foarte retard oriunde m-ai pune.
si ceva academic oh ar fi teribil, scoala a fost teribila, o tona de zgomot, si chestii inutile si sociale si profesori ineficienti si frustrati. si nu mi-a placut cestia asta cu sa omoram tot ce e uman in noi si sa ne omoram unul pe altul. cam asa a fost dar cand am sa ma pun pe taiat lemne am sa simt ca in sfarsit imi controlez singur viata si totul va fi in regula
nu trebuie sa il reincepi! cred ca e bine ca ai adormitlaughing
times are hard for dreamers

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

*noname pe un tron**xochipilli pisica, pe un scaun papal - gen motanime motanime veniti de luati Noname! *
*isi acopera fata cu mainile*
*daca aprob atitudinea asta ma ucizi sau imi cumperi friptura?*

| Pricked a răspuns (pentru anonim_4396):

Datorită oamenilor ca tine m-am îndrăgostit de site-ul ăsta şi pun pariu că în realitate sunteti mult mai minunaţi decât în spaţiul virtual.hee hee
Oricum, străbătând ce-ai scris mai sus, m-a cuprins un val de linişte şi fericire; de mică am fost fascinată de tot ce ţine de fantastic şi de ireal, iar, pe parcursul citirii răspunsului tău, îmi imaginam cum "zânii", vulturul cu pălăria şi balena musculoasă stau alături de tine şi de nişte copilaşi drăgălaşi (fetiţe cu codiţe, băieţei costumaţi în elfi)-cam multe diminutivehee hee- şi te ascultă; tu le povesteşti despre cum adormeai la orele de filozofie şi despre tortura pe care de-abia o suportai când predau profesorii. În timpul ăsta "zânul" împleteşte şi despleteşte părul fetiţelor, vulturul sforăie sacadat, iar balena fredonează impasibilă din Queen. Ah, si pe-acolo, pe undeva se află şi un şemineu în care focul arde dinamic.

batting eyelashes. Mulţumesc pentru comentariu, m-a făcut să evadez (chiar dacă a fost pentru puţin timp) din realitatea asta jalnică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricked):

Nu stiu cum ar fi sa ma vad trei de. mi-e foarte frica sa imi arat fata mea(e demonica) si sa o vad pe a oamenilor. totusi ochii mei sunt printre chestiile care imi plac la mine pentru ca sunt verzi de maslina si cand eram mic prietenul mamei a zis ca sunt de vrajitoare si imi amintesc ca m-am speriat de moarte.
ma bucura atat de mult felul in care vezi ce fac pentru ca niciodata nu sunt destul de inocent (ci mai degraba 3 oameni saptamana asta mi-au spus ca sunt suspicios si iscoditor:))), sa am o privire de ansamblu. ce e fantastic si ireal nu a fost atat de rau cred....de exemplu isus m-a ajutat sa adorm si sa trec prin cosmaruri oribile cand eram copil...era ceva cu care oamenii reali nu ma puteau ajuta cu tot felul de idei realiste si ciudate. puteau sa imi dea diazepam si apoi sa fiu mancat de o bufnita uriasa si sa stau treaz toata noaptea
citesc o poveste de garshin, ce scrie se concentreaza mai mult pe rau si lupta impotriva lui. http://en.wikisource.org/wiki/The_Red_Flower
personajul principal e un nebun pus intr-o psihiatrie care vede in gradina trei flori rosii si crede ca ele sunt radacina a tot raul din lume pe care vrea sa il distruga culegandu-le, care crede ca e singurul capabil sa inteleaga si sa faca asta si este gata sa-si sacrifice viata sa scoata raul.
Garshin de mic a fost un copil maladiv cu inclinatii spre delir, impresiile despre razboi si executia lui Mlodetsky pentru atentatul fata de contele Loris i-au ingreunat starea. a incercat sa ii salveze viata condamnatului ca sa opreasca viitoarele morti. in miezul noptii l-a trezit pe conte si a incercat sa il convinga sa aiba mila fata de Mlodetsky. a plans in genunchi dar in urmatoarea zi Mlodetsky a fost executat si ooh rudele lui Garshin l-au dus la psihiatrie pentru ca plangea, se imbata si inceta sa mai doarma. facea povesti sadice si triste. dupa doi ani cand si-a revenit s-a casatorit si a scris aceasta the red flower. are legatura cu el pentru ca in timpul crizelor lui a visat ca poate distruge complet raul. s-a sinucis aruncandu-se de pe scari la 33 de ani.
georg trakl are o viata la fel de trista dar e prea mult pentru azi

| Pricked a răspuns:

Tocmai am dat peste o galerie care mi-a captat atenţia şi m-am găndit să postez link-ul aici. :>
http://9gag.com/gag/adN4poQ

| NOname explică (pentru Pricked):

O galerie captivantă şi, într-adevăr, cam creepy, dar în asta e şi farmecul ei.

| Narcis2007 a răspuns:

Aici gasesti o parte din imaginile care mi-au placut:
https://www.dropbox.com/sh/owmaqzxf5ccegyz/ZoZKgO0GM5

| Dariusuu a răspuns:

Poftim.

http://imgur.com/......w5,wverMSw

Si din filmul Shotter Island.

http://imgur.com/......w5,wverMSw

O zi frumoasa.

| Mayar a răspuns (pentru Dariusuu):

Ultima poza, din Shutter Island, ultima replica, aceea mi-a captat si mie atentia, era practic tot filmul. El stia ce a facut, dar s-a prefacut nebun, mai bine sa moara, decat sa traiasca precum un monstru.

| Dariusuu a răspuns (pentru Mayar):

Cred că aşa aş fi făcut şi eu sincer, crede-mă.

| Mayar a răspuns (pentru Dariusuu):

Cum adica? Nu prea inteleg big grin Ai putea sa formulezi altfel?

| Duucu a răspuns:

Pfu,aș vrea eu să-ți arăt o imagine, dar am să par nesimțit :))
http://www.imgbase.info/......t_road.jpg
asta mi-a plăcut mie...

| NOname explică (pentru Duucu):

Dacă te referi la vreun nud, se acceptă, fără probleme.

| Digital112 a răspuns:

Http://i.imgur.com/pr0yxLP.png
ce are asta de-mi place asa mult? :(((

| anonim_4396 a răspuns (pentru Digital112):

Privirea provocatoarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am invatat nimic care sa merite a fi stiut, poate nici nu se putea, in schimb as putea sa ma sinucid uitandu-ma la peisaje
sper sa nu o dau in bara cu felul vulgar in care spun.
-mi-a revenit un fragment din fratii karamazov. febra ma face sa imi ies din minti si vreau sa imi gasesc se spune, lumina dinaintea intelectului.

''My brother asked the birds to forgive him; that sounds senseless, but it is right; for all is like an ocean, all is flowing and blending; a touch in one place sets up movement at the other end of the earth. It may be senseless to beg forgiveness of the birds, but birds would be happier at your side- a little happier, anyway- and children and all animals, if you were nobler than you are now. It's all like an ocean, I tell you. Then you would pray to the birds too, consumed by an all-embracing love, in a sort of transport, and pray that they too will forgive you your sin. Treasure this ecstasy, however senseless it may seem to men.''
http://www.ccel.org/d/dostoevsky/karamozov/htm/book06/chapter03.html
-strigatul unui schizofren sus deasupra podelei, intr-un film de straub
- momentul in care mouchette se arunca in apa
- filmele fara replici sau despre tacere
https://www.youtube.com/watch?v=85B-uZVT3Nc
http://documentarystorm.com/into-great-silence/
https://www.youtube.com/watch?v=3TNurvWW4_0
si https://www.youtube.com/watch?v=_d5X2t_s9g8 singurul la care am plans
-plang si de fiecare data cand citesc vindecare, salvare, ma rog:))
-gesualdo e atat de mine incat imi arde maduva fara sa il pot scoate, dar sunt atat de isteric incat nu fac diferenta dintre el si de prez. nu as putea sa il ascult mult timp fara sa ma sinucid
-si cvartetele lui john cage, le-am ascultat cu pumnii stransi cu ochii largi deschisi sa cada mere de aur din cer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un serial care ''m-a fascinat'' sa zic asa a fost ''Dexter''-de aia am achizitionat si cartea
http://www.tpu.ro/......ea-care-a/
serialul e absolut criminal si la propriu si la figurat!

Imaginea care m- afascinat din acest serial :
https://www.google.ro/......ps?/search
(e mai greu sa intelegi ''de ce'' daca nu ai vazut serialul)

O alta imagine care m-a impresionat oarecum instantaneuu
https://www.google.ro/......ps?/search
era si una dintre vechiile mele fotografii de profil de pe Tpu...cred ca titlul imaginii spune totul...

Uite si cateva videoclipuri:
http://www.youtube.com/watch?v=BWf-eARnf6U&feature=kp
http://www.youtube.com/watch?v=UJvnPhvFVzs
http://www.youtube.com/watch?v=raNGeq3_DtM
http://www.youtube.com/watch?v=gCadlN8fexk

Atat videoclipul in sine cat si versurile cred ca spun ceva despre ''eul interior''...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand crezi ca ai adormit pentru cateva minute dar trec orele si te simti ciudat si ai pierdut cea mai mare parte din dimineata
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears
cand eram mic, si bun la mate stiam mereu cat e ceasul, acum stiu sa imit tot felul de pasari la rasarit
am scoala saptamana asta. am sa ma rad in cap si am sa plec undeva unde sa imi schimb numele si am sa fac autostopul

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Scriitor să te faci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sincer Noname

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe acest calculator nu prea am si nici nu imi amintesc unde am facut ultima data backup.

Am gasit doar un folder cu imagini mai deosebite si l-am urcat pe tot. Sunt vreo 30 de fisiere, se pot si downloada...

http://www.yogile.com/wg7u3p29#41m

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Sunt deosebite, Krakilla. Mulţumesc.

http://www.yogile.com/wg7u3p29#04341954l
Aceasta lasă mult loc filosofiilor, interpretărilor, imaginaţiei... Mi-a plăcut. :)

Iar la concluzia de aici cred că au ajuns mulţi dintre noi.
http://www.yogile.com/wg7u3p29#04341956l
Dulcea ironie. :))

| stark47 a răspuns:

Mi se intampla uneori sa rasfiesc pe facebook si sa vad o fata care e pur si simplu adorabila...insa,asa din senin nu ma bag in seama(sunt si ocupat sau stiu ca ea e ocupata deci nu ma bag)
da tot raman blackout si ma uit la poza aia tongue

| contαbαndonαt a răspuns:

Draguta intrebare :).
Pai, sa vedem, nu cred c-ar fi prea multe imagini, dar variaza intre ele. Spre ex. imi plac mult pozele cu imagini scoase din unele secvente din fel de fel de filme din ale caror anumite contexte reies in prim plan citate faimoase ce ne pot ramane bine intiparite-n minte.
Am destule astfel de poze on my device;))
Aici cateva: http://m.imgur.com/......w5,wverMSw
Si, desigur, preferata mea: http://2.bp.blogspot.com/......'t+you.jpg

http://m.youtube.com/watch?v=fd7e1fXYIuM

| soloangel01 a răspuns:

Aha...tu vroiai imagine :)) https://www.google.ro/......ps?/search

| soloangel01 a răspuns (pentru soloangel01):

Poate o sa par deplasat... XD

| NOname explică (pentru soloangel01):

E ok. Important e să fii sincer. : )

| CartoonN a răspuns:

Http://roimg.ro/images/2014/04/17/Untitled.jpg
Cand proful/profa ne pune sa ne uitam in carte, intotdeauna ma capteaza, nu pot sa-mi desprind privirea de la el. E iremediabil pentru ca se intampla tot timpul, continuu...

| BlacK_8915 a răspuns:

Da albumul meu de la nastere pana in prezenet e foarte frumos cand incerc sa imi aduc aminte de acele chestii

| MVRARIVM a răspuns:

Stereogramele sunt fermecatoare. Nu iti trebuie ochelari 3D. Se disting cu ochiul liber. Cauta pe net imagini cu stereograme, sunt peste tot.

| NOname explică (pentru MVRARIVM):

Aha, interesante. Îmi amintesc de tapet de pe vremuri.hee hee

| MVRARIVM a răspuns (pentru NOname):

La prima vedere o stereograma pare un tapet, ai dreptate, dar daca iti focalizezi privirea in mod corect iti apare imaginea 3D asa ca o sculptura in sticla. Intelegi, nu? Ai reusit sa distingi volumul 3D al unei stereograme? happy Daca da, bravo! Nu toti sunt capabili sa focalizeze o stereograma.

| NOname explică (pentru MVRARIVM):

Poate îl fac stereogramă pe Mr. Alfred, peştişorul meu de aur, răposatu'.

Dar mai întâi să-mi satisfac curiozitatea cu "cine eşti?", căci te-am citit pe-aci, pe-acolo şi mi-a plăcut mult ce şi cum scrii şi gândeşti. Eşti inteligent şi funny, MURARIUM. Din motive evidente e un fenomen rar pe TPU, demn de stereogramă. Aşadar...în afară de "MURARIUM" ai mai fost cine?

| MVRARIVM a răspuns (pentru NOname):

De data asta multumesc si asa, dar sa nu imi mai faci niciodata complimente in public!
Eu - fenonomen rar? Ca un graunte de gheata printre stropii de ploaie... TPU, deschide umbrela ca venim!
Sunt ce am fost dintotdeauna. happy

| NOname explică (pentru MVRARIVM):

happy

| pisicuta2001r a răspuns:

Da de foarte multe ori dar nu le am scuze

| NOname explică (pentru pisicuta2001r):

Scuze? Nu înţeleg ce ai vrut să spui. Poate ai putea să detaliezi.

: )) Aaaa...stai, cred că a vrut să fie ceva gen: "Da, de foarte multe ori, dar nu le am, scuze."
Vezi cât de mult pot schimba sensul semnele de
punctuaţie? : ))

| PreotCrestin a răspuns:

Nu.

| NOname explică (pentru Psh):

Link-urile tale nu se deschid şi nici nu pot fi copiate în întregime, Psh, îmi pare rău.
Nu ai putea să încarci imaginile pe imgur?

| Psh a răspuns (pentru NOname):

Nu prea am cum ca mi s-ar inchide de tot laptopul de la problemele pe care le are. Imi pare rau ca nu poti vedea linkurile, nu stiu cum altfel as fi putut sa le pun.

| NOname explică (pentru Psh):

Nu-i nimic, e ok. Poate altă dată. : )

| Richardo69 a răspuns:

Pentru mine exprima o fascinatie a naturii si frunzele cazute pe jos dau o tristete cum ca natura trebuie sa adoarma pana la primavera sub o plapuma de zapada rece si cristalinahttps://www.google.ro/......ps?/search

| DiamondFlower003 a răspuns:

Da, ma uitat la portretul meu facut din sclipici :X pe bune, am gasit un tip sa mi-l faca laughing :X :X