| bubiko_8310 a întrebat:

Ziceti-mi si mie cateva cuvinte in chineza si japoneza da scrieti si voi (cuvant)-chineza.Ma rog cred ca intelegeti happy. Funda

19 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Foloseste Google Translate si iti traduci tot ce vrei tu. http://translate.google.ro/

| Cryssbest a răspuns:

Chineza: 朋友 (pen), cu accent grav pe "e" = prieten
我 -("wo" pronuntat "ua", ca in verbul "a cuantifica") = Eu
爱(ae) = dragoste/iubire
是 ( şî) = Da
为什么(Uei şan mă?) - De ce?
谁 (şei) = Cine?
黑海(hei hai) = Marea Neagră
De fapt, mandarina de baza nu are o gramatica atat de complicata. Iti ia un an sa o inveti, nu mai mult - asta daca te tii de treaba.

Ideograme japoneze
私を許しなさい Gomen nasai = Iartă-mă
黒海 Kokkai = Marea Neagră
ありがとう! Arigato Gozaimasu = Mulţumesc!
はい(Hai) = Da
喝采 (Kanpan!) = Noroc! (toast)
曜日 (Yobi) = zilele saptamanii
月曜日(getsuyobi) = Luni
火曜日 (kayobi) = Marţi
水曜日(suiyobi) = Miercuri
木曜日 (mokuyobi) = Joi
金曜日(kinyobi) = Vineri
土曜日(doyobi) = sâmbătă
nichiyobi = duminică (pronunţi plat ultimul "o" la toate zilele săptămânii)
こんにちは (Konnichi wa!)= Bună ziua!
こんばんは (Konban wa!) = Bună seara!
こんばんは (Ogenki desu ca?) = Ce mai faceti?
Japonezii pun intotdeauna un cerc mic gol in loc de punct la sfarsitul frazei.
Atat deocamdata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://usaghi-tsukino.mybrute.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://usaghi-tsukino.mybrute.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://usaghi-tsukino.mybrute.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu o multime de cuvinte in japoneza: iye=nu; baka=prost; gomen nasai=imi pare rau; ohayou=buna dimineata; hajimemashite=ce mai faci; watashi=eu; anata=tu; cso=la naiba; ayame=iris; gambate=noroc, succes; sayounara=la revedere. Nu am timp sa scriu mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

~In japoneza:

Arigato - Multumesc

Douitashimashite - Cu placere

Ohayo - Buna dimineata

Ja ne / Sayonara - La revedere

Hai - Da

Neko - Pisica

Demo - Dar

Etto - Pai.

Sudeci - Grozav / Super

Kawaii - Dragut

Imouto chan/san - Sora mai mica

Onee-sama/chan - Sora mai mare

Otouto-chan/san - Frate mai mic

Onii-tan/chan - Frate mai mare

Watashi va (+ nume) - Eu sunt / Ma numesc (+ nume)

Usagi - Iepure

Senshi - Soldat

Oyasumi nasai - Noapte buna

--

Sper ca ti-au fost de ajutor :]!~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://usaghi-tsukino.mybrute.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Completari: arigato= multumesc, arigato gozaimasu=va multumesc, domo arigato gozaimasu=va multumesc foarte mult; sumimasen=suzati-ma; ohayo=neata, ohayo gozaimasu= buna dimineata; (gozaimasu se citeste gozaimass) iar resutul sunt corecte, postarile celorlalti, daca doresti mai multe cunostinte in ceea ce priveste limba nipola contacteaza-ma pe id ioninoua :d sayonara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jitenisha-bicicleta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum te cheama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se zice la mama

Răspuns utilizator avertizat
| patolucyan21 a răspuns:

Intra si u pe dictionar japonez-roman(roman-japonez) sau chinez-roman(roman-chinez) si scrii cuvintele in romana si ti le da in chineza sau japoneaza.Intra pe www.dictionar.us si iti alegi romana-japoneza sau romana chineza.

| by3nkwtssa a răspuns:

Iomancaimatahaly=glumalaughing sper ca nu te-ai suparatkissdar numai sa intelegi fazawinkingkiss:X:Xpwp

| FlyingSparkle a răspuns:

Sunt o gramada de cuvinte in japoneza, pentru ce iti trebuie?

| limen a răspuns:

Stiu cateva in japoneza n stiu exact cum se scriu arigatou-multumesc, ike-du-te, acazo-samergem, ai-da, os-am inteles, cso-la naiba(sper ca nu e nimic), soser-ca=de parca te-as lasa, ruse-taci, sapan-stiu, la carimasta-imi pare rau nu stiu daca intelegi dar am incercat

| Harper456 a răspuns:

Zure izen ona duzula deunde ari Zein da zure goitizena da zenbat urte dituzu, asta e in basca.