| LaughOutLoud a întrebat:

1. De la ce varsta pot sa conduc un atv?
2. Ce fel de "permis de conducere" imi trebuie pentru un atv?

Răspuns Câştigător
| Dorinel a răspuns:

1. Atv-ul se poate conduce de cand esti mic, dar cand cresti mai mare si vrei sa optezi pentru un atv pana in 125cmc iti trebuie permis de conducere categoria B1.(Permisul de categoria B1 se poate obtine la 16 ani).

2.Pentru un atv pana in 125cmc iti trebuie permis de categoria B1 si se obtine la 16 ani, iar daca vrei mai mare de 125cmc iti trebuie permis categoria B care se obtine la 18ani si cu el poti conduce atv si masina.

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai depinde de ATV. Daca are maxim 49 cmc iti trebuie curs de legislatie rutiera care se poate face de la 16 ani. Daca are mai mult iti trebuie B. Pana acum ceva timp (Nu mult) mergea cu B1 dar acum pentru ATV-uri nu mai este valabila legea cu permisele B1!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de marimea ATV-ului. Daca se incadreaza la categoria moped trebuie sa urmezi cursuri de legislatie rutiera si sa obtii certificatul de absolvire al acestor cursuri. Conform art.6 din OUG nr.195/2002, pct.21, moped este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carei viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h, motorul nu are CC mai mare de 50 cmc si nu are puterea mai mare de 4 kW. Daca depaseste aceste specificatii tehnice(are masa proprie intre 400 kg si 550 kg si viteza peste 45 km/h) atunci ai nevoie de permis de subcategoria B1. In ambele cazuri trebuie sa ai varsta de 16 ani. Cursurile de legislatie si scoala de conducere se pot incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani. Succes si numai bine!

| MaXSp3ed a răspuns:

Depinde ce fel de atv.
Daca e sub 50 cm poti conduce fara, daca e peste trebuie atestat sau permis categoria A. Funda.

| KenzOOOXdX a răspuns:

Depinde de ce capacitate are atv-ul. Daca are peste 49cmc iti trebuie varsta de 16 ani si permis de conducere de subcategoria B1.Bafta in continuare! happy

| needyou a răspuns:

Http://www.vand-atv-ieftin.ro/
uite aici >se pot conduce fara permis s cateva au peste 125 cc

| Jawsz a răspuns:

Nu mai poti conduce atv incepand cu 2013.sad

| Tapu a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, poti obtine un permis categoria B1, ceea ce iti vada voie sa conduci vehicule pe drumurile rutiere, ale caror masa totala sa nu depaseasca 450kg.

| Ionutelll5 a răspuns:

Eu am un atv de 125cc si am 13 ani.Merg cu el pe drumuri publice si politia nu imi zice nimic pentru ca e mica la marime. Poti conduce ca nu-ti zice nimeni nimica... DISTREAZA-TE happy

| Peteleu_Daniel_1999 a răspuns:

2 nimic 1 de la 14 ani