| anonim_4396 a întrebat:

Alfa Romeo e in faliment?
De ce nu scot masini?
Vreau sa fiu fan, da' cand Alfa are 2 masini disponibile.
Alfa inseamna emotie, sportivitate, vibratia sufletului, toti producatorii au un supermini, un SUV, un Coupe, astia n-au doar un mini si un hatch.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu ce o fi cu Alfa, mai nou grupul Fiat e sub aripa grupului General Motors (cei cu Chevrolet, Opel, Saab). Poate lucreaza la niste noi modele, si de aia au cam 'tacut' deocamdata.
In trecut, Alfa Romeo era fratele geaman al Seatului, de aici si asemanarile de la design. Seatul a ajuns nasol, e practic o copie dupa gama Volkswagen, facuta in Spania, fiind vandut grupului VAG.
Daca Fiat a ajuns acum sa fie 'frate' cu General Motors, poate vor sa scoata niste noi platforme comune cu gama Opel, de exemplu, ca sa le fie mai usor sa combine tehnologiile.
Motoarele 1.9 JTD, de exemplu, sunt de fapt motoare 1.9 CDTI folosite pe Opel, doar ca au mici modificari pentru putere mai mare.
Vectra 1.9 CDTI are 150cp, Alfa 159 1.9 JTD (acelasi motor) are 180cp. Diferenta e in primul rand din softul motorului, dar poate sunt diferente si la evacuare, turbina, intercooler.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa fii fan? Asta nu cred ca e dupa vrute sau nu.

Alfa nu e in faliment, pur si simplu au facut masini extrem de nefiabile si nu prea au avut cum sa razbata in piata asta auto.

Daca ai fi fan intr-adevar ai simti emotia aia si daca aveau doar 1 model.

| K0sti a răspuns:

Vreau sa fiu fan... tare asta laughing