| UngureanuFlorin a întrebat:

Am 16 ani si stau la casa. Pe langa gardul din fundul gradinii trece un drum creat de localnici pentru a circula cu animalele cred. Am voie sa merg cu masina pe acolo fara sa zica nimeni nimic avand in vedere ca nu e drum public?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Daca este semnalizat ca nu este drum public atunci poti merge, daca nu este semnalizat inseamna ca este drum public si nu poti merge legal.

| CosminALX a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca e drum in jumatea campului si nu e semnalizat inseamna ca e drum public? rolling on the floor)))
Eu unul am invatat pe drum public [ neasfaltat ], circulau masinile de politie de 2-3 ori pe saptamana. Intr-o zi m-am intanlit cu ei si mi-au acordat prioritate, nu m-au oprit, nu mi-au facut nici-un semn, nimic... Dar sa fi sigur ca nu te alegi cu dosar penal, du-te pe un camp sau pe un drum cu trafic redus.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CosminALX):

N-ai citit atent intrebarea, nu este vorba de un drum pe camp.

| UngureanuFlorin explică (pentru CosminALX):

Depinde si de politist asta. :/ Multumesc oricum
Daca as putea v-as da funda la toti laughing

| UngureanuFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Intr-un fel este adevarat, dar drumul ala nici nu exista pe harta. Mai stiu drumuri din astea mai necirculate, neasfaltate dar apareau pe harta.

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Da,poti merge linistit.nu se ia nimeni de tine.

| ValyC3 a răspuns:

Nimeni nu are dreptul de ati interzice sa mergi pe acel drum xD, politia nu are treaba cu drumurile alea, sper sa te fi ajutat.

| UngureanuFlorin explică (pentru ValyC3):

Multumesc mult mai astept raspunsuri sa fiu sigur. :/ Faza e ca drumul ala vine de la strada principala si de asta ma gandesc.