| Girly97 a întrebat:

Am 18 ani si sunt in clasa a 10-a iar vara, imediat dupa ce incepe vacanta de vara ma voi inscrie la scoala de soferi, una apropriata de casa. Dupa ce obtin permisul de conducere voi avea aceleasi drepturi ca si tatal meu, un sofer foarte bun? Trebuie neaparat sa imi cumpar masina proprie sau eu si tatal meu putem folosi masina sa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal iti ofera masina o poti conduce linistit, daca respecti obligatiile pentru un incepator in primul an.
Exista unele obligatii in plus pentru incepatori.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu luneta, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stânga sus;
d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe luneta ultimului vagon în partea din spate stânga sus;
e) la autovehiculul care tractează o remorcă, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii în partea din spate stânga sus.
(2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin. (1) îi este interzis:
a) să conducă autovehicule care transporta mărfuri sau produse periculoase;
b) să conducă vehicule destinate testării sau cele pentru probe;
c) să conducă vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi."
De asemenea, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse."

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai permis, ai aceleasi drepturi ca restul posesorilor de permis.

E treaba ta daca iti cumperi masina sau o foloseati pe cea a parintilor, chiar nu ii pasa nimanui.

| OnuOnulică a răspuns:

Evident că o să ai același drepturi cu cei care au permisiul cu aceiași categorie ca și tine. Puteți folosi amândoi aceiași mașină.

| Girly97 explică:

Si voi avea restrictii fiind o incepatoare care abia si-a luat permisul? Eu nu beau alcool asa ca sunt demna de a conduce oricand. De fapt, as prefera Pepsi, nu berea. happy

| suntserios a răspuns (pentru Girly97):

Singura restrictie e limita maxima de viteza in afara localitatilor care trebuie sa fie cu 20 km mai mica.

Si mai ai o obligatie, sa porti semnul de incepator in geamuri.

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Nu ma simt prea comfortabila avand semnul de incepator pe geam... Din moment ce eu si tatal meu vom folosi masina lui, m-as simti oribil daca atunci cand tatal meu conduce ar fi facut prost de soferii din jur... Eu sunt cea care merita acele laude, nu tatal meu!

| suntserios a răspuns (pentru Girly97):

Asa si? Ce il opreste sa scoata semnele cand foloseste el masina? Ca doar se lipesc cu ventuze.

Nu te simti comfortabil nu conduce, nu e mare dilema.

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Da, poate ai dreptate. happy Si dupa ce imi iau permisul o sa pot sa conduc singura oriunde vreau?

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Oricum la ce sunt de folos semnele alea de incepator? Soferii din jur vor stii care sunt incepatori dupa cum conduc - incet.winking

| suntserios a răspuns (pentru Girly97):

Conduci unde vrei, asta e scopul permisului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Girly97):

Daca tatal iti ofera masina o poti conduce linistit, daca respecti obligatiile pentru un incepator in primul an.
Exista unele obligatii in plus pentru incepatori.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu luneta, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stânga sus;
d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe luneta ultimului vagon în partea din spate stânga sus;
e) la autovehiculul care tractează o remorcă, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii în partea din spate stânga sus.
(2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin. (1) îi este interzis:
a) să conducă autovehicule care transporta mărfuri sau produse periculoase;
b) să conducă vehicule destinate testării sau cele pentru probe;
c) să conducă vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi."
De asemenea, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse."