| sey1994 a întrebat:

Am gasit cateva Ford Focus 2 din anul 2005, 1.6 Motorina, 2800e. as vres sa stiu cam cat costa taxa si ce consum are. Comparatie cu AstraH? una din 2 sa fie. Astept cateva pareri si sugestii.

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Astra H e o masina conceputa low cost si se comporta ca atare pe cata vreme Fordul este o masina aproape premium deci cele doua nu sufera comparatie. 2800 de euro este oricum un buget foarte mic pentru o masina, indoi-m-as ca vei gasi un Ford cat de cat decent in banii astia. Orienteaza-te spre ceva low-cost ca Opiel sau Dacia.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consumul e mic, taxa nu stiu, e euro 4 vechi de 10-11 ani, probabil undeva intre 500 si 800.
Fata de Astra H e mult mai spatios, si confortabil. Confortul din Focus si Mondeo e greu de reprodus, nu il gasesti nici in Passat, abia cu Skoda Superb se poate compara.
Motoarele alea insa sunt facute in colaborare cu Peugeot, iar unii zic ca sunt foarte bune, altii ca sunt riscante. Personal stiu unul care a fost taxi si a schimbat 3-5 turbine, dar stiu si proprietari care n-au avut probleme deloc.
Daca esti familist si vrei masina si pentru concedii, un Focus break e cel mai potrivit. Daca vrei masina in oras, pentru 1-3 persoane fara bagaje, Astra H se descurca foarte bine, si e mai ieftina la intretinere.

| SasNetRomania a răspuns:

E pret mare. daca nu are taxa inclusa.
consum mic, avand in vedere ca e motorina de 1, 6.
mergi pe astra daca e mai dotata si pret relativ mai mic ar trebui sa aiba.