| TeckTonik997 a întrebat:

Am luat o Kia C'eed din 2008 1, 6 CRDI. Povestea masinii e putin cam dubioasa. Un tip din Timisoara, a luat-o noua si a dat-o inapoi la reprezentanta. Cei de la reprezentanta, fiind baieti smecheri, au cumparat-o pe numele lor cu 4100 euro. Masina a stat 3 luni pe piata pana am luat-o. Inainte sa o cumpar am dus-o la tester, la Kia deoarece nu aveau soft Kia la service-ul la care merg de obicei. Mecanicul a zis ca e ok dar vanzatorul cu mecanicul sunt prieteni, am aflat ulterior. Masina are un fluierat cand accelerez iar mecanicul a zis ca asa face turbo pe acest model. Daca dau putin drumul la muzica nu se aude deloc. Dupa ce am luat-o, vanzatorul mi-a zis ca asa face de 1 an si ceva si ca nu a gasit ce are. Masina trage bine si scoate doar abur la pornire, la rece, in frig. Cireasa de pe tort e faptul ca la soare, acum cateva zile am vazut o pata rotunda pe stalp in spate si... am cautat numele fostului proprietar pe google si am gasit o firma: "Popescu Ion" taxi PFA. Masina arata perfect interior, exterior binisor, mici infundaturi si zgarieturi normale si "cica" are doar 126. 000km in 7 ani. Cand am dus-o la un alt mecanic a zis ca fluieratul e o problema relativa si sa nu ma steresez si ca motorul suna frumos, vorba lui "asta are 100-150. 000km". Din ce am gasit pe net sunetul poate fi de la uleiul vechi (luni il schimb), o mica crapatura la vreun furtun sau de la turbo desi, cum ziceam, alte simptome nu are.

Ce parere aveti? E teapa? Am dat pe ea 4200. Oare sa o tin sau sa o dau? Oare mai am sanse sa imi recuperez banii?
https://www.youtube.com/watch?v=rcJH7vMhbsg

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca mecanicii sunt de parere ca are kilometrajul real, eu zic sa o pastrezi.
O ruda are acelasi model, si nu am auzit acel fluierat. In schimb, are un 'tors' frumos, ca prima data cand am urcat in ea, nu am putut sa-mi dau seama daca e diesel sau nu.
Fluieratul apare imediat ce pornesti motorul? Vezi daca se schimba in functie de turatie, de apasarea ambreajului, sau in functie de vitezele in care esti.
Ar putea fi si de la cutie.
Daca totusi ai suspiciuni ca ar putea fi un fost taxi, mai bine o scoti si tu la vanzare, poate o dai pe acelasi pret.
Fluieratul ar putea fi de la o cutie de viteze uzata. Cutiile de viteze fluiera mai ales daca se intampla sa ramana fara ulei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pare suierat de turbo.
Du-te la cineva care reconditioneaza turbine ca are experienta in asa ceva si-ti spune imediat de la ce este.