| Delocimportant a întrebat:

Am o problema: opresc masina, introduc in treapta 1, si trag frana de mana. De ce apoi, fara sa apas pe ambreiaj, pot schimba vitezele? Adica pot schimba vitezele ca si cum as fi apasat ambreiajul, doar ca ambreiajul nu e apasat.
Inca ceva: de ce daca pun mana pe schimbatorul de viteze, se misca in toate partile, ca si cum s-ar misca in gol?
In mod normal, ar trebui sa stea fix, sa nu se miste deloc, daca nu e apasata pedala de ambreiaj. Care ar putea fi problema si cat ar putea costa?

2 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Esti cumva femeie? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand motorul e oprit, arborii cutiei de viteze nu se invart si de aceea poti sa schimbi vitezele. Doar cand motorul e pornit, iar ambreajul cuplat, arborii curiei de viteze se afla in miscare de rotatie, si fiind in sarcina, nu iti permite schimbarea vitezei. Nu e o problema...asa functioneaza in mod normal orice masina.