| Cns_Romania_1979 a întrebat:

Am si eu o problema cu un aprilia amico. Am schimbat totul nou la el inclusiv ambelajul. dupa ce am montat tot la el vreau sa il pornesc insa pe langa faptul ca se aude un tacanit la variator(totul fiind montat exact cum trebuie) nu porneste.

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Hm, rulmentii noi? Montati la cald sau la rece? Sigur pistonul l-ai montat corect? Cu sageata spre evacuare? Aer fals, am dubii in ce priveste simeringurile de la ambielaj, racordul intre carburator si carter, in ultima instanta muzicuta! Silicon ai pus la montarea semicarterelor? L-ai centrat bine ambielajul sau l-ai echilibrat din ciocane?

| Cns_Romania_1979 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am descoperit pana la urma. multumesc oricum pentru sugestii. era din cauza ambelajului din pacate.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Cns_Romania_1979):

Spune-le zevzecilor de mecanici sa uite de ciocan cand se monteaza ambielaje pe motoare! Nu se lovesc nici macar cu o cheie ambielajele!