| Mihai1972 a întrebat:

Am un CD player Pioneer Deh 2000-mp, are in spate o iesire jack 3.5 dar nu cred ca e pentru subwoofer, pentru ce ar putea fi altceva? As putea scoate din el 2 rca-uri? Rog pe cine poate sa ma ajute.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din ce scrie pe net, nu are iesire pentru statie deloc...
http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Pioneer/DEH-2000MP/

29 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu scrie nimic pe langa ea?
Ar putea fi de intrare auxiliara, daca nu are asa ceva in fata.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu scrie nimic, are in fata intrare auxiliara. am incercat sa vad daca e si asta intrare si nu e. Dar nici in statie nu imi scoate, chiar nu am idee.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, e aia care scrie intrare comenzi volan!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Daca mergi la un electronist priceput, care se ocupa cu aparatura audio, iti poate scoate fara probleme 2 iesiri RCA, din interior.
Ar mai fi posibil si sa existe pini de iesire preamplificata in mufa de conectare, unde sunt firele de alimentare si cele care merg la difuzoare.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, stiu ce zici, m-am gandit la varianta asta, dar sper sa gasesc sa il vand cuiva cui nu are nevoie de subwoofer pe masina, pentru ca el este foarte bun si sunt foarte multumit si mai pun ceva bani si imi iau altul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Asa ar fi cel mai bine sa faci.
Astea mai noi au si control pentru subwoofer, nu doar mufele.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tocmai asta e ideea. Si nu mai umbla nimeni in el, si vreo 40 de lei zic ca imi cere, asa daca il dau cu 90-100 daca mai pun 100 iau ceva si cu usb

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Apropo, ca te pricepi la din astea, am statie Sony XM-GTX6020 si un subwoofer Maniac Hazard 380W, ce grosime sa aiba cablul de alimentare si ce siguranta sa ii pun, ce amperaj? Mersi mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Eu mi-am facut kit de cabluri dintr-un cablu de alimentare pentru 220v, bine izolat, cu 3 fire, care duce undeva pana pe la 8kw. Am unit cele 3 fire la capete.
Pentru semnal iti trebuie un cablu cu 2xRCA tata la ambele capete, neaparat sa fie ecranat.
Mai este un fir de +12V care se ia de la mp3 pana la statie, pentru pornire (acel REMOTE). Poti pune un simplu fir, nu trebuie gros (1mm e arhisuficient), dar trebuie sa aiba izolatia rezistenta.
De la statie la subwoofer cauti cablu pentru difuzor, o grosime mai maricica, eu cred ca am de vreo 2mm (doar partea de cupru, fara izolatie).
La siguranta, teoretic pui cat scrie pe statie, sau in manualul ei. Practic, eu am cumparat statia cu siguranta de 30A, am pus de 10A si nu s-a ars niciodata. Cu cat pui mai mica, cu atat se arde mai repede in caz de ceva, deci e mai sigur.
Siguranta trebuie pusa in statie (altfel nu porneste), si mai ales, pe cablul gros de + care il iei de pe baterie, cat mai aproape de borna (eu am pus-o la nici 10 cm de borna).
Se gasesti kituri de cabluri, dar costa de la 50 de lei in sus, si pana acum, cele sub 100 de lei pe care am pus mana au fost niste panarame. Aveau sectiuni groase, izolatia buna, insa cand incercam sa le aranjez (rasucesc) capetele pentru a le prinde in conectorii statiei, ramaneam cu cate 1cm de lite intre degete... E mult mai de calitate cablul pentru uz casnic, pe care l-am cumparat eu.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am rezolvat cu player-ul, l-am schimbat, doar ca acum nu am fir de remote ce imi iese din player, cum pot face ca atunci cand sting player-ul sa se opreaasca si statia? Pentru asta era firul de remote, nu? Atunci cand opresti player-ul sa nu mai intre curent nici in statie, dar eu neavant firul acela ce pot face?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Firul ala se ia din mufa de alimentare. La unele mufe e notat cu REM sau REMOTE, la altele cu ANTENA, pentru ca original a fost pus ca sa ridice antenele electrice in momentul in care pornesti radioul.
Daca nu il gasesti, conecteaza firul de remote de la statie, pe plusul ce vine de la contact, macar sa se opreasca statia cand iei contactul.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti intra putin pe mess, te rog?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Nu mai folosesc mess...

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aaa, ok. eu as fi vrut sa am statia pornita si fara contact. pe rosu am 12.5 V si pe galben la fel, nu merge sa leg remote-ul de unul din ele si sa ii pun buton? Sa am statia pe buton?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Eu am pornire la buton pentru statie, facuta asa: un cablu cu 2 fire, grosut, original era cablu de difuzor, conectat la statie pe plusul gros, iar celalalt fir la borna de REMOTE din statie. La celalalt capat al cablului pui un buton care sa faca contactul intre ele, si asa pornesti/opresti statia cand vrei.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar nu merge sa plec cu un fir din remote in plusul player-ului si sa pun buton pe el?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Merge si asa.
Mie mi-a fost mai comoda varianta cu 2 fire lipite, ca am pus contactul ascuns, sub frana de mana... N-avea rost sa ma intind pana sub bord, dupa + din player.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci nu am absolut nicio problema daca fac asa, nu? Si e mult mai bine, gen daca am masina oprita si nu vreau sa consum baterie sting statia si se aud doar boxele. Intrebarea mea este, de care ma leg, de cel rosu sau de cel galben? Ti-am zis, statia vreau sa mearga si daca nu e contactul pus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Cel galben vine de la baterie, de la el poti lua.
Cel rosu trece prin contact, cand scoti cheia nu mai vine curent.
Uite semnificatia firelor pe culori, daca sunt mufe de fabrica se respecta culorile, dar am intalnit si mufe cu fire puse aiurea, la care nu se potriveau.
http://s105.photobucket.com/......1.jpg.html

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Super! Pot incerca cu multimetrul, ma uit pe care am curent daca nu am cheia in contact, banuiesc ca daca scot cheia pe ala rosu am 0, nu? Conteaza grosimea firului pe care-l folosesc pentru treaba astacu butonul sau poate fi si subtirel?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Poate fi subtirel, dar ai grija sa fie bine izolat, sa nu faca scurt pe undeva cu caroseria.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aaam inteles, eu am luat pana la urma set cu toate cablu de alimentare de 10mm, pentru masa la fel, cablu de difuzor, rca, siguranta, papuci, absolut tot, sunt de la Kruger&Matz, le-am montat papucii nu am ramas deloc cu cupru in mana, deci sunt ok. E si cablu pentru remote, sa il pun pe asta? Mi se pare cam subtirel, dar zici ca nu conteaza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Pune-l linistit... Prin el trece doar curent de comanda, nu se alimenteaza nimic.
Putere trece prin alea groase de 10mm, si prin firele de la difuzoare (subwoofer).

| Mihai1972 explică (pentru Mihai1972):

Inca o intrebare si te las in pace, ca deja m-ai ajutat extraordinar de mult. Statia are siguranta de 30A si aia fuzibila pe care o am in set, ce vine pe cablul de alimentare e de 60A, e ok sau trebuie mai mica asta fuzibila?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

Din ce scrie pe net, nu are iesire pentru statie deloc...
http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Pioneer/DEH-2000MP/

| OldSoul a răspuns:

E pentru subwoofer...
Nu are de la altceva ce sa fie
Daca vrei sa scoti 2 rca-uri ai nevoie de asa ceva
http://s3.trianglecables.com.s3.amazonaws.com/......6-IN-1.jpg
sau
http://image2.buyincoins.com/bicv2/product/s0/show/3.5mm-2rca-adapter.jpg

| Mihai1972 explică (pentru OldSoul):

Pai asa ar trebui sa mearga direct cu jack 3.5 si in celalalt cap RCA, dar nu merge, nu ar mai fi fost nevoie de adaptor. citisem undeva ca aceea ar fi pentru comenzi pe volan, dar eu eram ferm covins ca e pentru amplificator.

| OldSoul a răspuns (pentru Mihai1972):

Incearca sa cauti un manual, poate gasesti acolo raspunsul, eu cred ca e de la subwoofer.

| Mihai1972 explică (pentru OldSoul):

Am cautat si nu am gasit. al meu are lumina rosie, din cate am vazut mai e unul exact la fel, tot deh 2000mp, doar ca ala are lumina verde si ala are RCA, cand caut manualul mi-l da pe ala.

| OldSoul a răspuns (pentru Mihai1972):

Da, se pare ca este iesirea pentru comenzi pe volan...
A jack of connection of wire board DU/Hard-wired Remote Input
http://www.pioneer.eu/eur/products/archive/DEH-2000MP/page.html
http://autocomplect.com/index.php?productID=12971
http://www.cel.ro/player-auto/radio-cd-player-auto-pioneer-deh_2000mp-l/