| dudu021 a întrebat:

Am un matiz alb, vreau sa pun pe capota folie de carbon neagra, ce se va intampla daca ma opreste poliția? Vreau un raspuns urgent

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu schimbi mai mult de 30% din culoarea masinii nu se intampla nimic

| dudu021 explică (pentru suntserios):

Pai de unde stiu ca nu trece de 30 %

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti dau doua motive sa nu o faci:
1. E o moda taraneasca apusa, majoritatea fac asta cand nu-si permit revopsire
2. Desi legislatia spune ca 70% din caroseria masinii trebuie sa fie vopsita in culoarea omologata, politia nu accepta mai deloc capotele negre, primesti prima data avertisment, dupa care poti ramane fara certificat.
Am avut si eu o masina cu capota neagra, dar era vopsita in rest cu rahatul ala de albastru inchis fara noima, de la VW, care oricum e mai mult negru decat albastru, si nu prea se observa capota neagra.

| OldSoul a răspuns:

Slabe sanse sa fii oprit doar pentru capota infoliata.
Si oricum nu depaseste 30% din suprafata masinii, deci nu e nimic "ilegal".
Eu conduc de peste un an o masina in doua culori si cu diverse modificari si in acel timp nu am fost oprit odata de politie cu toate ca sare in evidenta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Capota nu e 30 %, poti masura si te convingi. Oricum ai sansa sa iti faca probleme militia pentru ca multi a u probleme, in practica pe strada dai tot la 3 pasi de un Garcea. Eu as face RAR-ul.