| andyfcsb2015 a întrebat:

Am un prieten de 18 ani si tocmai șia loat prima masina (un golf 4 1. 9TDI 2004 MODEL OCEAN,vrea sâ sție daca e posobil sa i puna clima si sistem de navigatie, si cam cat lar costa un eleron niste jante(mai scumpe) si un subwoofer

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Navigatia - o porcarie, pe o masina veche si alergata cum e Golf 4, mai ales daca e diesel.
Daca chiar se rataceste, sa-si cumpere GPS portabil. E mai ieftin si de 100 de ori mai practic.
Eleron pe Golf 4 isi pun taranii. Si nici aia nu-l lasa mult timp, ca-si "eau" A4 sa stea eleronul mai bine.
Jantele sunt de la 200e in sus. Daca te tine p... ortofelul cumperi si jante de 500e bucata.
Subwoofer gasesti de la 150 de lei activ, pana la difuzor de 300e, la care trebuie sa faci incinta, sa cumperi statie, cabluri, alternator, silicon pentru greierasi si parbriz.
Toate se fac in functie de buget, iar rezultatele sunt pe masura.
Si cu 2000 lei poti sa "tunezi" masina bifand toata lista de mai sus, dar sa nu te astepti la rezultate spectaculoase in suma asta.

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Voi chiar puteti sa-i raspundeti serios la intrebare? Eu am citit jumatate din prostiile alea si mi s-a facut rau...

| express11 a răspuns:

Deja da cat a dat pe masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa pui clima si navigatie il costa mai mult decat masina...

p.s: exista GPS uri portabile

| AliLina2 a răspuns:

Pai navigatia il costa peste 10 milioane(in fine depinde de care ia, poate fi si mai ieftina si mai scumpa..deci ajunge si la 25-30 de milioane), mai da pe climatronic cateva milioane, mai da pe eleron intre 5 si 15 milioane(na, poate omul vrea una mai smechera)iar pe subwoofer mai da inte 3 si 6 milioane..deci in total il costa peste 500 de euro.cel mult 600..nu il costa putin, dar nici cat a dat pe masina. exagerate raspunsuri.

| RB26DETT a răspuns (pentru AliLina2):

1.9 TDI, smecher? majoritatea baietasilor astia cu golf 4 cu eleron cu jante smechere imi vad stopurile, si practic pentru ei nu e bine, ca un breck de 1.5 tone ce merge pe gpl si nu are nici o modificare tocmai i-a facut de ras laughing Acum na, fiecare cu ce are, dar mi se pare o ciudatenie sa pui eleron pe un hatchback/breck sau asa, sa pui eleron pe o masina ce vine fara, pe o masina de familie/oras, pentru ce-i trebuie? eleronul are un scop anume, nu sa se vada 'smecher' ca pe un hatch/breck/suv chiar arata naspa. De jante nu am nici o problema, jantele sunt sfinte la o masina, pot schimba imaginea masinii radical, acum depinde daca stii sa le alegi pe cele ce se potrivesc estetic cu masina.
Cat despre cel ce a pus intrebarea, du-te la scoala ca trebuie sa mai inveti lb romanawinking