| Ady21 a întrebat:

Am un scuter Dynamic First-Bike si am o problema. L-am pornit l-am lasat putin la relanti sa incalzeasca motorul si cand am accelerat sa plec s-a auzit o bubuitura in capacul de la transmisie si s-a oprit motorul si nici ca a mai pornit. Initial am zis ca s-a rupt cureaua dar cand am desfacut capacul surpriza cureaua nu avea nimic, dar era foarte foarte slaba, dar am intins-o cum trebuie.
Acum cand dau la peda se duce pedaua in gol si se aude un sunet ca si cum nu cupleaza ceva.
P.S: Motorul are compresie, daca dau la automat scoate pe toba....Si este intr-o stare perfecta motorul! Problema este din capacul de la transmisie de la ambreiaj sau variator. Stie cineva rezolvarea?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Ady 21, cred ca nu-ti mai cupleaza racul, ce este montat pe capac cu semiluna de la pornire! Demonteaza-i capacul si controleaza-i racul si semiluna, controleaza de asemenea si daca la variator este toul in regula, daca nu s-a slabit piulita ce tine variatorul pe axul ambielajului.Bafta Ady!

| Ady21 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Problema rezolvata: Segmentii s-au rupt in doua in el! happy si ambreiajul era foarte uzat, l-am inlocuit! happy

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Ady21):

Deci motorul nu avea cum sa aiba compresie si sa fie in stare perfecta asa cum ai scris...