| Anddreiii a întrebat:

Am un VW intermediar si problema e asta: il pornesc, sta in mod normal la 900 turatii si in aproximativ 10-15 secunde motorul o ia razna si se tureaza in cap fara sa apas nimic si nu se opreste decat din ambreiaj.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du l la un mecanic auto bun, ce sa ti face m noi aici pe TPUlaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A luat-o pe ulei.
Trebuie inlocuita turbina, din cauza ei se intampla asta.
Turbina are un rulment fluid (adica axul sta pe o pelicula de ulei), iar cand se uzeaza, uleiul care intra la ax scapa in turbina, unde e bagat cu presiune in motor, exact cum vine motorina sub presiune prin injectoare, iar din cauza asta, motorul se alimenteaza cu ulei, se tureaza singur (chiar si cu contactul luat), si se opreste doar in sarcina.
Nu-l mai porni, se poate rupe vreo biela, se poate sparge un piston, sau poate sari distributia... Poti face praf motorul.
Iar daca merge mult asa, suge tot uleiul din motor, si se gripeaza din lipsa ungerii.

| TrăieşteClipa a răspuns:

A luat-o pe ulei.
Este atat de uzat incat uleiul de ungere ajunge in camera de ardere.
Trebuie refacut motorul.