| Rapanoiu_Andrei_2001 a întrebat:

As vrea și eu sa știu dacă este o diferență semnificativa de consum dintre un audi a6 și audi a7, vreau sa-mi cumpăr un audi a7 pentru portbagajul acela impresionat, dar și pentru modelul sport. Am văzut ca un audi a6 are în oraș în jur de 10l/100km dar nu sunt sigur de un a7, motorul este destul de identic dar totuși este o diferență de bani. Se merita un a7 sau un a6, vreau răspunsuri cu argumente. Mulțumesc anticipat.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum vreo cateva luni dadeai evaluarea nationala si acum iti iei Audi A7?

Mi am dat seama ca intrebarea e la misto cand vrei A7 si te intereseaza consumul... adica serios

| Rapanoiu_Andrei_2001 explică (pentru suntserios):

Da, copilul meu a dat evaluarea nationala acum cateva luni, si eu ii folosesc contul de TPU pentru ca nu stiu sa-mi fac altul. Aparent, am intrebat daca este vreo diferenta '' semnificativa '' de consum, de 4-5l/100 diferenta sau ceva mai mare intelegi? Si nu e deloc o intrebare la misto doar pentru ca ma intereseaza consumul, am avut un mustang din 69, si consuma atat de mult incat in 2 ani imi mai cumparam o masina intelegi? De atunci am ramas cu niste sechele...

| suntserios a răspuns (pentru Rapanoiu_Andrei_2001):

Deci, in continuare, vrei o masina care costa 30.000 euro SH, cu un motor de 3L la care doar impozitul e peste 1000 euro si totusi te intereseaza consumul? Ceva nu se leaga in continuare.

| suntserios a răspuns (pentru Rapanoiu_Andrei_2001):

Si esti primul om de pe pamant care se plange de consum la un mustang din 69. iarasi nu se lega nimic... ca sa nu mai zic ca daca te intereseaza sa nu dai pe benzina in 2 ani cat pe o masina noua dar cu toate astea iti iei motor de 3l.

| Rapanoiu_Andrei_2001 explică (pentru suntserios):

Deci n-ai nici un raspuns dar totusi comentezi... De ce iti mai pasa daca '' ceva nu se leaga'', poti sa pleci, nu imi pasa de parerea unui copil frustrat, cati ani ai ma tu, ai si tu 17-18 ani, ti-au cumparat parinti o masina si te dai mare jmeker pe internet? Bravo ce pot sa spun, daca nu poti sa raspunzi la o intrebare nu te mai baga in seama, eu intreb daca este o diferenta semnificativa si tu te bagi in seama ca stii tu ca benzina nu conteaza, crezi ca noua ne pasa de parerea ta... Daca nu stii poti sa pleci si sa-ti conduci matizu tau cu 2l/100km pa

| suntserios a răspuns (pentru Rapanoiu_Andrei_2001):

Pai nu am un raspuns pentru e o intrebare fara rost... sau poate vorbeam aici de NFS si eu inca nu m-am prins. Cand e vorba de masini cu motoriare de 3l mai ales pe benzina consumul difera si cu 5l doar daca apesi zi mai tare pedala decat ieri.

Sfat: data viitoare cand vrei sa mai pari smecher pe net, ca ai A7 si Mustang nu iti mai devoala identitatea reala cu poze si anul nasterii. Ca faza cu sunt atat lui nu tine, mai ales cand te dai un om batran si ne intrebi de consum cand vorbim de masini de zeci de mii de euro si te plangi de cosnum la un Mustang din 69.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai bre nu trebuia sa devii anonim la intrebarea cealalta in care te ai dat drept taica tu cu o poza luata de pe un ziar de pe net...

| relian a răspuns:

Spune anul si citi L are motorul la fiecare.Nu poti intreba cit consuma o masina daca nu stii ce motor are. Diferenta de bani daca este e datorita motorului care ar fi mai mare probabil si altor dotari.Ai vazut ca consumul este in jur de ce spui tu acolo is povesti.Deci revino cu amanunte, dupa care cauta pe net consumul si astfel iti vei raspunde singur la intrebare.

| Rapanoiu_Andrei_2001 explică (pentru relian):

2012 Audi A7 3.0T Quattro, si 2012 Audi A6 3.0 TDI. Pe net nu se vede consumu mediu, nici cel in oras, nici cel pe autostrada... Acum poti raspunde

| relian a răspuns (pentru Rapanoiu_Andrei_2001):

Http://www.automobile-catalog.com/......ronic.html gasesti pe net daca cauti, ca nu vine nimeni sa caute pentru tine.Si daca intrebi pe aici nu stie nimeni consumul la toate masinile din lumea asta, deci tot pe net cauta.Ala e un link asa ceam gasit la prima strigare.Deci Audi ala A6 3.0TDI Are doar 201 CP atit vai mama lui, dar asta ii.Consumu e de 6.7 L in oras, 5L pe autostrada si 5.7 L combinat asta la 100 km.Pt audi a7 nu ai spus daca e benzina sau motorina. Daca e pe benzina asta 7 ca de altfel si cel A6 tot pe benzina are 310 Cp si consumu este :13 L in oras, 8.4 L pe autostrada si 11.2 L combinat.Dar ai cu 100 de CP mai mult decat pe o trotineta diesel.Ai consum bun la diesel dar putere slaba.La A7 diesel ai de la 201 CP la 300 cp depinde ce motor ai si ce are pe motor, Turbo sau twin turbo si alte alea, e mult de scris si tu trebuie sa stii exact ce motor ai cum se numeste.Dar asa ca idee asta A7 cred ca tot atit are 201 CP si consumul este de 6 L combinat, in oras 7.2L Si afara 5.3 L.cam asa stau lucrurile.Dar sunt mai multe A7 cred ca vreao 5-6 cu puteri diferite de la 200 cp la 300 si cum am spus, depinde ce turbo are si ce au mai pus pe ele. Oricum eu sincer nu-s curios de masini diesel.Dar vorba cuiva la cit costa o masina de asta noua nu vad ce te mai intereseaza consumu.

Răspuns utilizator avertizat