| Garfil2 a întrebat:

Astazi eram pe un bulevard cu o trecere fara semafor si un pieton voia sa treaca strada.Un incepator (cel mai probabil statea pe telefon) venea cu o viteza care parea legala si s-a speriat de pieton punand o frana brusca (masina si pietonul erau pe benzi diferite 1 si 3) s-au certat ei ce s-au certat dar voiam sa stiu cine a gresit, pietonul sau cel din masina? (Pe sensul opus erau alti pietoni care traversau).

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cel din masina a gresit. Dupa lege, trebuie sa reduca viteza masinii pana la evitarea oricarui pericol. Deci viteza foarte mica.In plus, legea interzice vorbitul la telefon in timp ce conduci.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ala cu masina vorbea la telefon cand conducea a comis o infractiune atat timp cat nu avea maini libere, pietonul are vina daca nu se asigura inainte sa calce zebra si merge lulea apoi cand face accident se plange ca soferul e de vina

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru mgtow):

Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci când sunt angajati în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.

| mgtow a răspuns:

Mai traieste clipa esti prost/a sau te faci? Daca tu traversezi strada si te uiti la stele verzi normal ca e vina ta chiar daca ala are grija sa nu dea peste tine. Daca te omoara plang neamurile dupa tine vai copilu meu etc... pentru ca tu n-ai fost in stare sa ai creier in cap si sa fi atent/a, ai lipsa de educatie si nu iti pune mintea cu mine

| Sofer a răspuns (pentru mgtow):

Trist dar adevarat. Sunt multe astfel de persoane. daca vrei sa treci strada pe trecere si vine o masina nu te arunci pe trecere ca nu stii ce intentii are soferul daca franeaza. Am patit faze de genul. ma apropii de trecere si vine unu in fuga pe trecere la limita a fost ca il luam pe capota aveam 40 kmh.

| mgtow a răspuns (pentru Sofer):

Se zice ca Brasovul e cel mai periculos oras din tara la accidente dar eu am lucrat ca sofer pe autobuz acolo si stiu ca nu numai soferii au vina, ei pot sa mearga cum au chef (nici ca nebunii) dar pietonii sar fix in fata lor in loc sa se asigure, sant prosti unii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca soferul era de vina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soferul a gresit, e si prost, si iresponsabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii idioti nu-si merita carnetul, probabil ca au dat si mita, cine stie...

| Sellak a răspuns:

Idiotul de la volan ca nu e atent la drum, odata ce pietonul s-a angajat in traversare esti obligat sa-i dai prioritate.
Cand te apropii de o trecere de pietoni te uiti si tu stanga, dreapta vezi daca e cineva si reduci viteza preventiv, iar daca s-a angajat in traversare opresti.