| Grama_Ovi_2000 a întrebat:

Am citit pe internet un articol despre ``sofer minor, doar cu insotitor``.Mi s-a parut interesanta ideea avand in vedere ca am 16 ani ( laughing ). Peste tot am vazut comentarii pro/contra.Eu unul sunt PRO pentru ca nu mi-ar trebui permisul pentru teribilisme si d`alea,dar pentru a-mi satisface nevoia sa conduc, in plus ai mereu un copilot sa zic asa cu o vechime de minim 5 ani,si e logic ca nu te lasa sa conduci cu viteza peste limita, bla bla..ati inteles voi ideea.Deci in concluzie as vrea sa stiu daca s-a aprobat legea sau macar o mai sustine cineva, ma refer daca sunt sanse sa se adopte aceasta lege?!

Dau funda celui care imi da un raspuns sigur si concret!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost o propunere a unui deputat care probabil are vreun adolescent ca tine " cu nevoie".

Nu am mai auzit ca proiectul sa fie discutat, si oricum nu va fi aprobat asa ceva si sa speram ca nu se va mai aduce o asemenea propunere. Strazile din Europa nu sunt pregatite pentru minori la volan.

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru suntserios):

Da dar cum spune si Stefan, la 18 ani ai de invatat la bac. pana mea, nu le poti face chiar pe toate. in plus sunt si tari in europa care au aprobat aceasta lege, dar nu ca noi romanii mereu trebuie sa fim diferiti fata de altii.Intelege ca din moment ce ai un adult langa tine, e mai ok sa conduci asa decat singur la 18 ani intre 18 ani si 16 daca stai sa te gandesti nu e mare diferenta la unii, adica pana mea eu la 16 ani gandesc mai limpede decat multi altii la 18 ani+ ai vazut si tu ca daca se aplica legea, se vor tine niste teste mult mai ample ca cele normale. deci? tot nu te-am facut sa te razgandesti?

| suntserios a răspuns (pentru Grama_Ovi_2000):

Lol, buna asta cu bac ul. Da sa stii ca nu e obligatoriu sa iei permisul la 18 ani. nu poti invata mai multe lucruri odata, iti dai bacul si pe urma iei permisul.

Nu, copii de 16 ani nu au mai multa minte decat cei de 18 oricat ai sustine tu ideea asta, la 16 ani e varsta cea mai dificila, cand toti se cred invincibili.

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru suntserios):

Daca te uitai si la ce am scris eu ca as vrea sa iau cat mai repede permisul sa pot conduce cat mai repede nu cred ca mai ziceai``Lol, buna asta cu bac ul``. si crede-ma, multi ``copii` de 18 ani sunt mai copti la minte decat cei de 18

| suntserios a răspuns (pentru Grama_Ovi_2000):

Vezi, deja demonstrezi ca nu esti deloc copt la minte. Daca ai fi fost si stiai ca nu poti face fata si bacului si scolii de soferi ti ai fi dat seama ca e mai importanta scoala decat placerea ta de a conduce

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru suntserios):

Baiatu`? Nu am zis ca e mai importanta placerea mea decat scoala, vezi cum vorbesti tu aiurea? Intrebarea era daca s-a apropbat legea sau daca se mai discuta despre ea, nu despre scoala..normal ca scoala e mai importanta dar asta nu are legatura cu ce am zis eu. Daca stii raspunzi, daca nu? atunci taci. nu te mai baga in seama degeaba.Am zis doar ca mi-ar placea mult sa pot conduce de la varsta de 16 ani? Si am dat un exemplu de ce e mai bine la 16 ani cu bacu`..la 18 ani trebuie sa ma concentrez la bac bla bla, si de scoala de soferi ma pot apuca abia dupa 19 anistraight faceAsta asa mai pe intelesul tau.

10 răspunsuri:
| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu cred ca sunt sanse. Eu sunt contra. Mai asteapta 2 anii, sustine examenul auto- teoretic si practic si esti pe "mana" ta.

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru BogdantheDreamer):

Imi poti spune motivul pentru care esti contra? Parerea mea e ca la 18 ani esti ``pe mana ta`` ai tupeu in tine, incerci teribilisme chestii. dar la 16 ani ai un alt sofer langa tine, si poti sa faci ce vrei tu. majoritatea care fac accidente fac pentru ca se dau ei mari smecheri ca si-au luat carnetu` dar uite ca, copiii de 16 ani pot fii mai maturi decat cei de 18.

| lastOne a răspuns:

Explica in cateva cuvinte, te rog, cum e cu nevoia asta pe care trebuie sa o satisfaci, m-ai facut curios.

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru lastOne):

Pai imi doresc foarte mult sa conduc masina pe drum. Imi plac foarte mult masinile(sa le conduc doar).mi-am luat chiar si un Logitech g27 dar totusi nu e chiar ca si cand ai conduce o masina reala.defapt nu e chiar o nevoie, mai mult e o dorinta

| StefanAdrian911 a răspuns:

Grama sa stii ca este mai bine sa dai de permis la 16 Ani(Sa speram sa fie aprobata in 2015), pentru ca la 18 ani.
Cand o sa dai de permis, stai pe cap si cu scoala de soferi..In loc sa inveti la Bacalaureat.
Eu dupa parerea mea sunt PRO, Este o initiativa foarte buna, stiind ca si in alte tari exista aceasta lege.