| anonim_4396 a întrebat:

am cumparat un subwoofer magnat neo force 2100... pe masina vanzatorului a mers super misto si beton, dar cand am pus boxa pe masina mea (am conectat totul bine si frumos in materie de cabluri, iar cand am pus borna la baterie, a scos pentru cateva secunde un fum alb iar boxa nu se mai aude deloc sad. Ce s-a intamplat? Ce s-a stricat? Posibil sa se fi dus ceva finali la statie si nu mai scoate semnal catre boxe? S-a ars bobinele din boxe? Need HELP...

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De unde a iesit fum?
Eu cred ca ai inversat tu ceva fire.
Cu o baterie R3 sau R6, poti testa difuzorul, pui - de la cablul difuzorului pe spatele bateriei, apoi atingi de cateva ori +. Daca se aud niste pacanituri in difuzor, e functional.

| OldSoul a răspuns:

Ia spune si tu, la statie se aprinde vreun led ceva, rosu, verde? Sau e moarta cu totul?
Oricum mai mult ca sigur ai facut tu ceva gresit de s-a intamplat asta.
Nu ai precizat, ai pus pe masina cu aceeasi statie de la cel care ai cumparat subwooferul, sau cu o alta statie?

| Ovidiu_Moldovan_1991 a răspuns (pentru OldSoul):

Da am luat si statia de la acelasi om happy... cand s-a intamplat "gafa", palpaia becul din verde in rosu ( a intrat in modul de protectie, acum in schimb becul e mereu verde ( semn ca probabil statia functioneaza. Dar nu se aude nimic in boxe...

| OldSoul a răspuns (pentru Ovidiu_Moldovan_1991):

Am avut si eu o problema asemanatoare cu o statie, becul era mereu verde, desi nu scotea nici un semnal, i-am schimbat 2 finali, erau arsi, dar fiind de putere slaba intre timp am mai cumparat cateva statii, am renuntat la ea, zilele trecute am pus-o sa vad daca macar acum functioneaza, cum i-am dat semnal pe remote, i s-au ars sigurantele, si nici altceva nu am mai incercat sa-i fac.
Desfa-o si uitate dupa urme vizibile de piese arse, schimba ce e nevoie, sau eventual du-o la cineva care cunoaste.