| denismaria92 a întrebat:

happy Am luat examenul teoretic auto, iar poimaine am traseul. Eu sunt o persoana emotiva si putin (mai mult) nesigura pe ea. Stiu sa conduc, stiu regulile, iar cand sunt cu instructorul conduc ok. Am mai dat o data traseul, dar din pacate am picat pentru ca am avut mari emotii, imi tremurau picioarele si nu mai puteam sa gandesc, sa ma concentrez. Ce imi recomandati pentru ca de data asta sa iau traseul si sa fiu mai relaxata la volan. Va multumesc. O seara faina.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Invata-te cu ideea ca stii sa conduci.
Pentru cineva care a mai trecut prin examen, treaba e simpla: politistul e un pasager care iti spune doar unde sa mergi. Oricum la scoala de soferi ai condus doar regulamentar, nu ai ce gresi.
Fii atenta la ce spune politistul, nu te gandi ce impresie ii faci.
Cand iti spune "prima la dreapta" sau ceva de genul, urmaresti daca e permisa manevra, si o faci unde poti, nu il contrazici, de exemplu daca prima strada e sens unic (cu interzis), intri pe urmatoarea. Doar daca iti spune "intra pe straduta aia" il contrazici. Trebuie sa fii atenta la exprimarea lui.
Daca reusesti sa te concentrezi la condus, ai sa uiti de existenta politistului, ii vei auzi doar indicatiile.
Si cum spuneau colegii de scoala, amuzati, inaintea examenelor: cine ia din prima nu e sofer laughing

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te mobilizezi si te aduni, atat tot poti face, nu de alta dar in trafic daca tii la viata ta si a celorlalti nu e loc de emotii si nesiguranta

| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa fii calma, cat mai calma, acomodeazate cu ideea ca nu e un sfarsit de lume daca pici traseul, te va ajuta, spuneti ca ce o fi, o fi, si incearca sa conduci ca si cum ai fi tu singura in masina, nu te impacienta daca faci greseli, mergi mai inainte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Scopul tau e sa conduci cat mai putin, si prin urmare sa faci cat mai putine greseli, asadar, la intersecti incetineste din timp, la fel si la trecerile de pietoni, caile ferate, pe scurt trage cat mai mult de timp.
Daca cineva iti face semn ca te lasa sa treci, trebuie sa il intrebi pe examinator, daca te lasa si el sa treci, daca te bagi fara sa il intrebi cel mai probabil te va puncta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea si tu ceva inainte!

Glumesc, exista pastile pentru stari de anxietate. Ideea e sa eviti orice creeaza somnolenta si sa nu iei o pastila intreaga (depinde cat de puternica e pastila). Ai putea incerca cu Extraveral, de exemplu.

Bafta! Sa ne anunti cand ai examen sa luam metroul.

| Marina01 a răspuns:

DOamne, linisteste-te ca si politistul este tot om ca si tine, ca si instructorul tau.
Nu te agita si nu face prostia sa iei nu stiu ce pastile ca sa te calmeze pentru ca nu e recomandat, iti pot cauza. Incearca sa te gandesti ca nu esti prima persoana care da un astfel de examen si nici ultima, eu spre exemplu nu am avut cine stie ce emotii si totul a fost ok, nu mai gandi negativ si gandeste-te ce fericita vei fi dupa ce vei lua! Succes! kiss

| evileyes a răspuns:

Incearca sa faci abstractie de ''persoana din dreapta" (politistul), am avut si eu aceeasi problema, emotiile vor veni imediat ce iti va inmana foaia pe care scrie ADMIS!