| yuliansch a întrebat:

am o skoda fabia 1.4 16v 101cp. de cand o am (2 ani) alimentez de la omv, insa de ceva vreme imi face oarece probleme la pornirea la rece. dupa ce am schimbat bujii, curatat clapeta, etc cineva mi-a recomandat sa incerc si alta benzina. care ar fi mai potrivita pentru acest tip de masina? multumesc.

10 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Încearcă efix, mie mi s-a părut chiar bună. Îți recomand să pui și o sticluță de aditiv la fiecare plin, sau când ai bani... ajută.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru 0rlando):

Daca ii face probleme doar la pornire nu are cum sa fie de la calitatea combustibilului. Daca era benzina proasta se ineca si facea urat in mers. La pornire e problema strict din pompa sau bujii, iar cum bujiile le-a schimbat...

| 0rlando a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

În general așa e, sunt probleme de alimentare, dar mi s-a întâmplat să am probleme la pornire, din cauza benzinei de proastă calitate. Ba chiar de vreo două ori am găsit o cantitate deloc neglijabilă de apă în benzină.
Iar cu un plin de efix și două sticluțe de aditiv, am scăpat de probleme.

| yuliansch explică (pentru 0rlando):

Efix 95 sau 98? clar ca 98 ii mai bun dar oare merita incercat cu 95?

| 0rlando a răspuns (pentru yuliansch):

Bagi de care ai bani, eu le-am încercat pe ambele și nu am văzut mare diferență între ele, dar aveam și aditiv la greu în rezervor.
Diferență majoră, am observat când am alimentat cu Alto 101, dar erau prețuri mai de bun simț atunci și nici nu cred că se mai găsește acum.
Important este să bagi alea două sticluțe de aditiv și să forjezi motorul puțin, să se mai desfunde instalația.
Dacă mergi tot timpul cu motorul subturat, riști să se înfunde injectoarele, mai ales la drum lung. E bine ca din când în când, să duci motorul până în zona roșie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Omv are benzina buna, nu de acolo e problema stai linistit. Pune si tu benzina de 99 daca vrei alta calitate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca ceva de 98, sau mai mare, eventual un Efix, si condu mai sportiv o perioada.
Oricum, nu te panica, probabil ai depasit cei 80. 000km de fiabilitate de la motoarele 16v ale VAG-ului.
Am un client cu Golf 5 aceeasi motorizare, luat de nou. Prima data l-am condus pe la 60. 000km si mergea foarte frumos, acum are vreo 96.000 si deja merge comparabil cu unul de 75cp.
Si toti km aia sunt facuti la drumuri lungi, cu sofer experimentat (pensionat, cuminte), cu radio dat pe Trinitas si mosnegii (proprietarii) motaind in spate. Nu e masina alergata, si e intretinuta corespunzator. Asta e fiabilitatea VW la capitolul benzinare 16V.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pompa de benzina.

| Koss01 a răspuns:

Schimba filtrul de benzina daca e schimbat recent nu asta e problema

| yuliansch explică:

Se pare ca este Egr- ul
. Sa vedem... am insa o noua problema: am schimbat recent suspensiile fata insa mi se pare ca la drumurile cu denivelari nu amortizeaza foarte bine. Oare se pot regla sau este problema cu ele? Adica par „moi". Multumesc.